Zespół Scorpions wspiera Ukrainę

- Wsłuchaj się w moje serce, ono krzyczy Ukraina i czeka, by zmienił się wiatr nowe słowa piosenki „Wind of Change”, zaśpiewane przez zespół Scorpions podczas  koncertu w Las Vegas stały się nadzieją na to, że świat w końcu uwolni się od imperialistycznych zapędów rządzących.

Reklama

Wkrótce po rozpoczęciu wojny w Ukrainie "Skorpionsi" oficjalnie poparli Ukrainę. Na instagramowym koncie zespołu pojawił się apel o zaprzestanie prowadzenia działań wojennych przez Rosję i krótkie słowa wsparcia dla wszystkich, którzy stali się ich ofiarą.

- Nie przerywaj dialogu. Słowa są lepsze niż kule. Nasze modlitwy są z Ukraińcami – czytamy na Instagramie zespoły Skorpions.

Niedługo później grupa powróciła do trasy koncertowej, która została przerwana przez wybuch pandemii. Podczas koncertu w Las Vegas lider Scorpions  Klaus Meine -  zadedykował piosenkę „Wind of Change” wszystkim Ukraińcom.

- Następną piosenką jest "Wind of Change" i myślę, że dzisiaj powinniśmy krzyczeć ją jeszcze głośniej! Ten utwór dedykujemy wszystkim mieszkańcom Ukrainy! – powiedział Klaus Maine.

 

„Wind of Change” - piosenka Scorpions jako symbol przemian i nadziei 

Na przełomie lat 80. i 90. piosenka „Wind of Change” uważana była za symbol wielkich zmian. Jej tekst nawiązuje do przemian politycznych w ZSRR, które ostatecznie doprowadziły do zakończenia zimnej wojny i rozwiązania bloku wschodniego.

W obliczu wojny w Ukrainie zespół Scorpions postanowił zmodyfikować tekst piosenki tak, aby stała się adekwatna do sytuacji na wschodzie Europy. Na głównym ekranie sceny pojawiły się nowe słowa pierwszego wersu. Klaus Maine apelował, by zaśpiewał je cały świat.

- Słuchaj mego serca, krzyczy Ukraina i czeka, by wiatr się zmienił. Ciemne i samotne noce, nasze nadzieje i marzenia nie umrą, czekając na zmianę wiatru – śpiewali Scorpionsi.

Symbolem solidarności z Ukrainą stała się także gitara Matthiasa Jabsa, która została przemalowana na kolory ukraińskiej flagi.