Sandro Botticelli i jego mityczna pracownia

Był wspaniały Michał Anioł, był niedościgniony Leonardo da Vinci, był też Alessandro Filipepi znany jako Sandro Botticelli – artystyczny geniusz, któremu udało się jedne z najciekawszych i najbardziej charakterystycznych dzieł epoki renesansu.  Właśnie jemu paryskie Jacquemart-André Museum składa hołd tej jesieni, prezentując długo wyczekiwaną wystawę „Botticelli Artysta i Projektant”.

Reklama

Od 10 września 2021 do 24 stycznia 2022 w paryskim muzeum na fanów renesansu i twórczości Sandro Botticellego czeka około 40 dzieł, a wśród nich przepiękny portret La Belle Simonetta. Jednak paryska wystawa przygotowana przez kuratorkę Anę Debenedetti to nie tylko historia wielkiego renesansowego twórcy, ale też podróż w czasie i przestrzeni, do dawnej Florencji, pełnej tajemnic, spisków i romansów oraz sztuki! Wielkim wsparciem w stworzeniu tej opowieści był kurator Pierre Curie oraz scenograf Hubert le Gallem.

Wystawa ilustruje osobisty rozwój Sandro Botticellego – począwszy od pracy we własnej pracowni, poprzez współpracę z rodem Medyceuszy, aż po ostatnie dzieła artysty. Przede wszystkim jednak zaprasza nas do mitycznej pracowni Sandro Botticellego, do której wielu włoskich artystów przyjeżdżało trenować, asystując mistrzowi przy pracy. To była prawdziwa artystyczna fabryka, w której mistrz i jego uczniowie zdołali wypracować jeden, spójny i jakże ciekawy styl.

- Botticelli jest największym tłumaczem wyimaginowanego świata kultury zachodniej – mówi Ana Debenedetti.

Choć wystawa opowiada o niezwykle płodnym malarzu, Ana Debenedetti musiała skupić się na tym, co w jego twórczości było najbardziej spektakularne i rozwojowe, nie tylko dla niego samego, ale także dla epoki, w której tworzył. W tym celu pozyskała dzieła z takich „świątyń sztuki” jak: paryski Luwr, National Gallery w Londynie, Muzea i Biblioteki Watykańskie, Uffizi we Florencji, Rijkmuseum w Amsterdamie czy Gemämdegalerie w Berlinie.

La Bella Simonetta 

Jedną z najciekawszych prac prezentowanych na wystawie jest portret La Bella Simonetta namalowany około 1480 roku.

- La Bella Simonetta pod względem wielkości, złożoności dzieła, a także nierozwiązanej zagadki wisiorka z kameą, spełnia wszystkie wymagania pracy kultowej – wyjaśnia kuratorka.

Oprócz dzieł Sandro Botticellego na wystawie pojawiają się prace jego uczniów. Nie wszyscy są znani nam współcześnie. Sandro Botticelli bardzo często pracował nad jakimś dziełem wspólnie z uczniami i choć każdy z nich miał swój styl, dziś trudno jest odgadnąć, który z fragmentów obrazu to dzieło konkretnego malarza.

- Ich zadaniem było dostosowanie się i całkowite wtopienie – mówi Ana Debenedetti.

Florencka "fabryka sztuki" 

Mimo to twórcy wystawy próbują wymienić chociaż kilku pomocników włoskiego mistrza renesansu, m.in. Jacopo Foschiego czy Filippino Lippiego, który po wiekach stał się wielką inspiracją dla prerafaelitów.

Wszyscy oni pod koniec XV wieku stworzyli we Florencji niezwykłą „fabrykę sztuki”, którą doceniali najzamożniejsi mieszkańcy Florencji i jej okolic. Począwszy od portretów, poprzez freski, a na zdobieniach mebli czy gobelinach kończąc – wszystko, choć tworzone przez wielu twórców, miało jeden niepowtarzalny styl, bo skupiało się wokół jednego, niebywale utalentowanego człowieka – Sandro Botticellego.

Wystawa „Botticelli Artysta i Projektant” trwa od 10 września 2021 do 24 stycznia 2022 roku w Jacquemart-André Museum, przy 158 boulevard Haussmann, 75008 Paris.