IRAK: Obraz Pabla Picassa odnaleziony podczas zatrzymania handlarzy narkotyków

Jak podaje Robb Report, podczas jednej z akcji policji, podczas której zatrzymano siatkę handlarzy narkotykowych w Diyala, irackie służby natknęły się na obraz, który prawdopodobnie stworzył sam Pablo Picasso. Według władz Iraku dzieło może być warte nawet kilka milionów dolarów.

Reklama

- Główna Dyrekcja Antynarkotykowa przeprowadziła operację w guberni Diyala, w ramach której aresztowano sieć trzech oskarżonych zaangażowanych w handel i transport narkotykami. Skonfiskowano również szacowany na miliony dolarów obraz międzynarodowego malarza Pabla Picassa. Jest to poważna operacja Generalnej Dyrekcji Antynarkotykowej – powiedział pułkownik biura antynarkotykowego, Bilal Sobhi dla  Iraqi News Agency. 

Póki co jednak Iracka Agencja Informacyjna nie ujawniła żadnych szczegółów dotyczących obrazu. Nie ustalono także jego autentyczności. Główny zarządca spuścizny artysty – Fundacja Pabla Picassa – również nie opublikował żadnego oświadczenia.

Handel narkotykami a cenne dzieła sztuki 

Co ciekawe, to nie pierwszy raz, gdy iracka policja odnajduje obraz hiszpańskiego mistrza na terenie swojego kraju. W sierpniu 2009 roku odzyskano rzadki obraz Pabla Picassa w mieście Hillah w środkowym Iraku. Podobno został skradziony podczas inwazji Iraku na Kuwejt w 1990 roku. 

Dzieło "Naga kobieta" było oznaczone słowem "Luwr" i zawierało pieczątki paryskiego muzeum. Jednocześnie Luwr zaprzeczył, że kiedykolwiek miał ten obraz w swojej kolekcji. 

- Handel narkotykami jest powiązany z wieloma przestępstwami” – dodał Bilal Sobhi. - Wliczając w to morderstwa, kradzieże, porwania, gwałty, tworzenie gangów, korupcję i dezintegrację rodziny, dopóki nie dotrą do handlu antykami. 

Warto również dodać, że wykorzystywanie drogocennych dzieł sztuki w handlu narkotykami jest coraz bardziej powszechne. To bardzo popularny sposób zabezpieczania umów przez zorganizowane grupy przestępcze.