„Rzeczywistość” Jacka Malczewskiego zwolniona z aresztu

Zaginiony obraz Jacka Malczewskiego -„Rzeczywistość” – miał zostać najdroższym dziełem sprzedanym w Polsce po tym, jak DESA Unicum ogłosiła jego licytację. Wszystko zmieniło się, gdy organy ścigania zabezpieczyły dzieło pod pretekstem wątpliwości w sprawie jego pochodzenia. Dzisiaj sytuacja zmieniła się o 180 stopni.

Reklama

Kilka dni temu na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego prokuratura prężnie analizowała okoliczności zaginięcia i odnalezienia „Rzeczywistości” Jacka Malczewskiego. Zarzuty ministerstwa były mocne: uważano, że obraz został wywieziony z Polski nielegalnie w latach 50.

Na czas śledztwa dzieło miało trafić tymczasowo do Muzeum Narodowego w Warszawie, ale ostatecznie każda próba jego przejęcia kończyła się fiaskiem ze względu na nieodpowiednie warunki przewozu. Ostatecznie jednak Prokuratura Okręgowa uchyliła postanowienie o jego przejęciu.

– Dostaliśmy informację od kancelarii, która nas reprezentuje, że dzieło zostaje w Desa Unicum i będzie przez nas przechowywane. To dobra decyzja. Nasze warunki i standardy obchodzenia się z dziełami sztuki są na najwyższym światowym poziomie. Poza tym ludzie cały czas mogą oglądać obraz. Dzieło pozostanie u nas do momentu, aż nie zostanie zwolnione ze wszystkich obciążeń prawnych, które są dyskusyjne i naszym zdaniem absolutnie nieuzasadnione - mówi dla „Wyborczej” Juliusz Windorbski, prezes spółki DESA SA.

To jednak niejedyna dobra wiadomość...

 

Aukcja obrazu Jacka Malczewskiego jednak się obędzie?

Jak informuje Juliusz Windorbski, w najbliższy czwartek – 8 grudnia 2022 – „Rzeczywistość” Jacka Malczewskiego pojawi się na aukcji DESA Unicum, ale pod jednym warunkiem.

Nowy nabywca obrazu wejdzie w rolę właściciela dopiero wówczas, kiedy rozwiane zostaną wszelkie wątpliwości wokół pochodzenia obrazu. Będzie to zatem aukcja warunkowa, która – cóż – z pewnością zapisze się w historii polskiego rynku sztuki.

Według ekspertów „Rzeczywistość” może wygenerować od 14 do nawet 22 milionów złotych, co oznacza, że stanie się najdroższym dziełem sztuki sprzedanym w Polsce.

- To dzieło wielkiej skali i barokowej wręcz kompozycji, które dotyka najważniejszych tematów nurtujących Malczewskiego przez całą twórczość. Postać błazna królów Polski, Stańczyka, którą Malczewski zestawił ze swoim autoportretem, stawia „Rzeczywistość" w jednym szeregu z wybitnym „Stańczykiem" Jana Matejki i „Stańczykiem" Leona Wyczółkowskiego – dodaje Juliusz Windorbski.