Skrzypce „Leonardo da Vinci” – jedne z najrzadszych skrzypiec na świecie

Pochodzące z Cramony we Włoszech skrzypce "Leonardo da Vinci” z klonowym oparciem zostały wykonane przez cenionego lutnika Giuseppe Guarneriego w 1736 roku. Dziś uważane są za jedne z najrzadszych i najbardziej cennych egzemplarzy na świecie.

Reklama

Skrzypce „Leonardo da Vinci” od dwudziestu lat należą do francuskiego wirtuoza Régisa Pasquiera, towarzysząc mu podczas koncertów na najbardziej kultowych salach koncertowych, w tym w Carnegie Hall w Nowym Jorku, Operze w Sydney czy Operze Garnier w Paryżu.

AGUTTES AGUTTES

Zdaniem muzyków model stworzony przez Giuseppe Guarneriego dorównuje największym dziełom sztuki.

- Jest wiele skrzypiec, ale sprzedaż tego modelu zawsze była jak sprzedaż obrazów Rembrandta, Goi, a nawet samego Leonarda da Vinci -  powiedziała Reuterowi Sophie Perrine z Aguttes.

Cóż, trudno się z tym nie zgodzić, biorąc pod uwagę fakt, że ich twórca uważany jest za jednego z najwybitniejszych lutników wszech czasów. Każdy model, który wyszedł spod jego dłuta, został wykonany z największą starannością i dbałością o detale – nie mówiąc już o samej rzadkości produkcji.

Szacuje się, że Giuseppe Guarneri stworzył jedynie 150 skrzypiec - a przynajmniej tyle się zachowało. 

 

Wiekowe skrzypce Giuseppe Guarneriego trafią na aukcję

Jakiś czas temu dom aukcyjny Aguttes ogłosił sprzedaż kultowego modelu „Leonardo da Vinci”. Na aukcję przekazał je sam Régis Pasquier z nadzieją na to, że trafią one w ręce pasjonata i kogoś, kto w odpowiedni sposób zabezpieczy wiekową tradycję wyjątkowego modelu. 

- Ten instrument brzmi sam; ma wyjątkowy rezonans – powiedział Régis Pasquier w oficjalnym oświadczeniu.

Zgodnie z zapowiedzią, aukcja ma rozpocząć się 3 czerwca 2022 roku.  Szacunkowa cena skrzypiec "Leonardo da Vinci" balansuje w granicach 4,2 mln-4,8 mln dolarów, ale według Régisa Pasquiera ostateczna sprzedaż może sięgnąć nawet 10,5 milionów dolarów.