"Światełko" - nowy serial Disney+

“Światełko” to produkcja oparta na inspirującej historii Miep Gies (Bel Powley). Jej beztroskie życie zostaje wywrócone do góry nogami, kiedy jej szef Otto Frank (Liev Schreiber) prosi o pomoc w ukryciu rodziny przed nazistami.

Reklama

Miep razem z mężem Janem (Joe Cole) oraz kilkorgiem innych cichych bohaterów drugiej wojny światowej przez dwa lata ukrywają i dbają o rodziny Franków, van Pelsów i doktora Pfeffera, którzy ten czas spędzają w sekretnym aneksie, przylegającym do budynku biurowego.

"Światełko" - kim była Miep Gies?

Miep Gies i jej rodzina stanęli przed trudnym wyborem i ostatecznie, ryzykując własne życie, zdecydowała się pomóc rodzinie Franków. Wsparcie holenderskiego małżeństwa nie kończyło się jednak na udzieleniu schronienia. Miep i Jan za pośrednictwem holenderskiego ruchu oporu wspierali także wielu innych potrzebujących, zarówno w Amsterdamie, jak i okolicach.

Nie można nie wspomnieć o tym, że to właśnie Miep znalazła zapiski Anne Frank i przechowywała je do czasu, aż Otto Frank mógł bezpiecznie podzielić się ze światem historią swojej córki i jej świadectwem dla przyszłych pokoleń.

"Światełko" - kiedy premiera?

Pierwsze dwa odcinki tej poruszającej produkcji będą dostępne na platformie Disney+ już 2 maja 2023 roku, kolejne dwa będą dodawane we wtorki.

Światełko w maju na Disney+ / fot. materiały prasowe Światełko w maju na Disney+ / fot. materiały prasowe

 

Twórcami i producentami wykonawczymi produkcji National Geographic są Joan Rater i Tony Phelan ("Grey’s Anatomy: Chirurdzy"). Producentką wykonawczą jest także zdobywczyni nagrody Amerykańskiej Gildii Reżyserów Filmowych i nominowana do nagrody Emmy Susanna Fogel ("Stewardesa", "Cat Person"), która wyreżyserowała większość odcinków, w tym pilotażowy.

"Światełko" - obsada

W Miep Gies wciela się Bel Powley - brytyjska aktorka znana z takich produkcji, jak "Wyznania nastolatki", "Randka z królową", "The Morning Show". Anne Frank gra  Billie Boullet - 18-letnia Brytyjka, która na swoim koncie ma na razie rolę w "Fatalnej czarownicy" z 2020 roku.

Męża Miep, Jana gra Joe Cole, którego widzowie mogą znać z takich produkcji, jak "Black Mirror" i "Peaky Blinders". Otto Franka gra zaś Liev Schreiber, który ma na swoim koncie role w kasowych produkcjach, m.in. w "Krzyku", "Rayu Donovanie", "Spotlight" czy "X-Men Geneza: Wolverine".

Poza tym na ekranie zobaczymy Ashley Brooke grającą starszą siostrę Anne, Margot Frank, Amirę Casar, która gra Edith Frank, matkę Margot i Anne.

Światełko w maju na Disney+ / fot. materiały prasowe Światełko w maju na Disney+ / fot. materiały prasowe

 

Anne Frank - autorka jednego z najważniejszych świadectw Holokaustu

"Dziennik" Anne Frank jest prawdopodobnie najbardziej poczytną książką na temat Holokaustu na świecie. Młoda dziewczynka ukrywająca się w tajnym aneksie spisywała swoje przeżycia. 

W 1944 roku Anne razem z resztą rodziny zostali aresztowani i uwięzieni w obozie przejściowym w Westerbork. 

W październiku 1944 roku Anne i Margot zostały przeniesione do Bergen-Belsen, gdzie obie zmarły na tyfus w marcu 1945 roku. Kilka tygodni później obóz wyzwolono.

Otto Frank był jedynym członkiem rodziny, który przeżył Holokaust. Kiedy Miep przekazała mu dzienniki Anne, przeredagował je i zebrał w całość, wydając w 1947 roku jako książkę zatytułowaną "Dziennik" ("The Diary of a Young Girl"). Ostatecznie została ona przetłumaczona na ponad 50 języków.