Diament Lulo Rose, czyli największe odkrycie w kopalni od 300 lat

Jak wiele tajemnic skrywa jeszcze przed nami kopalnia diamentów Lulo w Angoli? To właśnie w niej odnaleziono m.in. ogromny ponad 400-karatowy biały diament i ponad dwa tuziny białych diamentów o wadze powyżej 100 karatów. Niedawno dokonano w niej kolejnego wielkiego odkrycia – oto Lulo Rose, jeden z najrzadszych diamentów na świecie!

Reklama

Podczas gdy masa jasnych diamentów może osiągać naprawdę ogromne rozmiary, różowe diamenty rzadko kiedy są tak duże.  Lulo Rose zdecydowanie wykracza poza normy. Pobił rekord sprzed 300 lat!

 

Największy różowy diament na świecie

Lulo Rose, czyli ogromny różowy diament, w stanie surowym waży 170 karatów, co okazuje się ewenementem na skalę świata.

- Tylko jeden na 10 tys. diamentów ma różowy kolor. Z pewnością zatem patrzymy dziś na niesamowicie rzadki okaz – powiedział dla The Associated Press dyrektor generalny Lucapa Diamond Company - Stephen Wetherall.

Różowy diament zostanie sprzedany w drodze międzynarodowego przetargu przez angolską państwową firmę zajmującą się marketingiem diamentów - Sodiam.

Zdaniem ekspertów Lulo Rose jest piątym co do wielkości diamentem znalezionym w kopalni. Oczekuje się, że osiągnie ogromną wartość podczas aukcji, choć póki co nikt nie podjął się próby konkretnego oszacowania jego ceny.