Rosja bez Instagrama 

Instagram został zakazany w Rosji 14 marca po tym, jak Kreml uznał spółkę Meta, właściciela aplikacji, za „organizację ekstremistyczną”. Firma zadeklarowała bowiem, że w następstwie inwazji na Ukrainę zmieni swoją politykę dotyczącą mowy nienawiści i zezwoli użytkownikom Facebooka i Instagrama publikować antyrosyjskie posty. Meta tłumaczyła, że „byłoby niewłaściwym zakazywać Ukraińcom wyrażania ich sprzeciwu i gniewu w obliczu inwazji”.

Reklama

Blokada Instagrama wywołała jednak olbrzymią panikę wśród rosyjskich influencerów, dla których amerykańska platforma była głównym źródłem dochodu. Jak wylicza Rosyjska Rada Blogerów, zakaz korzystania z serwisu uniemożliwi zarabianie ok. 54 mln osób – głównie celebrytom, ale także małym i średnim przedsiębiorcom. Łącznie z Instagrama korzystało w Rosji ok. 80 mln użytkowników.

Rossgram, rosyjska wersja Instagrama

Rosjanie bardzo szybko otrzymają jednak bliźniaczo podobny zamiennik dla popularnej amerykańskiej aplikacji. Mowa o serwisie Rossgram, którego start zaplanowano już na 28 marca. Początkowo platforma będzie dostępna tylko dla inwestorów, sponsorów i mediów, ale niedługo później ma zostać otwarta także dla influencerów i zwykłych użytkowników.

– Mój partner Kirył Filimonow i nasza grupa programistów byli gotowi na taki obrót zdarzeń i uznali, że nie mogą przegapić takiej okazji do stworzenia rosyjskiego odpowiednika popularnej sieci społecznościowej ukochanej przez naszych rodaków – napisał współzałożyciel Rossgrama Aleksander Zobow na popularnym w Rosji portalu VKontakte.

Według informacji na stronie internetowej Rossgrama, platforma będzie niemal dokładnym klonem Instagrama – począwszy od kolorystyki logotypu, a na głównych funkcjonalnościach skończywszy.

- Rossgram to nowa sieć społecznościowa z dobrze znanym i zrozumiałym interfejsem, bogatą funkcjonalnością i prostą obsługą – piszą twórcy.

Rossgram - logo ruskiej wersji Instagrama Rossgram - logo ruskiej wersji Instagrama

Wśród dodatkowych funkcji pojawi się natomiast możliwość tworzenia oddolnych zbiórek wśród użytkowników oraz treści ograniczonych płatnym dostępem. Aplikacja ma być jednak z zasady darmowa.

Rossgram jest kolejną rosyjską wersją zachodniej marki, która powstała w następstwie zawieszenia działalności wielu globalnych biznesów na terenie Rosji w ramach sankcji po inwazji na Ukrainę.