Aukcja Banksy’ego atakowana przez Rosjan

Według informacji podawanych przez Legacy of War Foundation – organizatora licytacji prac Banksy’ego na rzecz Ukrainy – aukcja króla street artu została zaatakowana przez Rosjan, a konkretnie przez rosyjskie adresy IP.

Reklama

Podczas rejestracji potencjalnych licytatorów na aukcję Banksy’ego odnotowano ponad milion wejść, z czego 3,5 tysiąca uznano za rosyjskie cyberataki. Jak czytamy na stronie organizatora:

- Obecnie wciąż przeglądamy zarejestrowane wpisy i wkrótce powiadomimy wybranych użytkowników. Dziękujemy za wasze wsparcie. Witryna otrzymała ponad milion zapytań i 3500 wrogich ataków z rosyjskich adresów IP, dlatego w tej chwili będziemy wdzięczni za cierpliwość - czytamy na stronie internetowej Legacy of War.

Na razie wiadomo, że zablokowanie strony aukcji wynika przede wszystkim z nadmiernego ruchu, ale to właśnie Rosjan oskarża się o przeciążenie serwerów. Mimo wszystko cyberataki nie zostały oficjalnie powiązane z państwem Władimira Putina.

 

Banksy sprzedaje swoje prace na rzecz Ukrainy

Aby jednak nie skupiać się jedynie na rosyjskich prowokacjach, warto przypomnieć o samej idei aukcji organizowanej przez fundację Legacy of War.

Tak, jak wspomnieliśmy wcześniej, pojawią się na niej prace Banksy’ego, a konkretnie odbitki słynnej grafiki „Fragile/Agile” z motywem białej myszy.

- Zrobiłem 50 takich odbitek, a cały dochód trafi do naszych przyjaciół w Ukrainie – napisał Banksy na swoim koncie na Instagramie.

Wszystkie odbitki zawierają podpis artysty i swój własny numer - który nie jest jedyną formą wyróżnienia. Okazuje się, że choć prace przedstawiają jedno, konkretne dzieło, zostały podrasowane poprzez zadrapania, które czynią każdą z nich jedyną w swoim rodzaju.

Póki co konkretna data przebiegu licytacji nie jest znana. Legacy od War ma skontaktować się z zarejestrowanymi uczestnikami.