Rok 2023 rokiem Jana Matejki

To już oficjalne! Jan Matejko będzie jednym z trzech patronów roku 2023. Senat RP właśnie wydał ustawę, w której podkreślił, jak ważna rola przypadła artyście w budowaniu historii polskiej kultury, a Muzeum Narodowe w Krakowie ujawniło, że to ono zajmie się celebracją dorobku artysty. 

Reklama

- Jego celem było ukazanie w dziełach sztuki przyczyn upadku I Rzeczypospolitej oraz przypomnienie jej chlubnej przeszłości i dawnej potęgi. W ten sposób przekonywał Polaków żyjących pod zaborami o wartości ich kulturowego dziedzictwa i podtrzymywał dążenia do odzyskania niepodległości – czytamy w uchwale Senatu ustanawiającej Jana Matejkę patronem 2023 roku.

Jan Matejko z pewnością należy do czołówki najbardziej wybitnych Polaków w historii. Jak zauważa Muzeum Narodowe w Krakowie, w przyszłym roku czekają nas aż trzy wyjątkowe rocznice z nim związane.

Pierwsza to 185. urodziny artysty, druga to 130. rocznica jego śmierci, a trzecia to 125. rocznica powstania Domu Jana Matejki, pierwszego biograficznego muzeum w naszym kraju.

 

 

Muzeum Narodowe w Krakowie: Rok Jana Matejki

Przedstawiciele Muzeum Narodowego w Krakowie obiecują, że w przyszłym roku czeka nas wiele niesamowitych wydarzeń związanych z twórczością i życiem Jana Matejki.

Już teraz wiadomo, że będziemy mieli okazję obejrzeć dwie ekspozycje nawiązujące do życia artysty oraz wystawę „Genius loci. Miejsce – ludzie – zbiory”, a punktem kulminacyjnym stanie się przekrojowa wystawa jego 400 wybitnych prac oraz unikalnych pamiątek.

Przypomnijmy, że oprócz Jana Matejki patronami roku 2023 zostali: wybitna poetka i noblistka Wisława Szymborska oraz twórca teorii heliocentrycznej Mikołaj Kopernik.