Robert Lewandowski na złotych monetach - cena

Do imponującego dorobku nagród i wyróżnień Roberta Lewandowskiego dołącza jeszcze jedno ciekawe „trofeum” – i to takie, którym nie może pochwalić się ani Leo Messi, ani Cristiano Ronaldo. Wizerunek polskiego napastnika został bowiem umieszczony przez Mennicę Gdańską na kolekcjonerskich monetach z serii „Robert Lewandowski. Droga do marzeń”.

Reklama

Pierwsza część o nazwie „Talent” została zaprezentowana wiosną 2022 r. Wyemitowano wówczas dwie srebrne monety najwyższej próby o nominałach 5 i 50 dolarów nowozelandzkich.

Pierwsza z nich – dwuuncjowa pięciodolarówka – warta jest obecnie 2,7 tys. złotych, czyli o 50 proc. więcej niż w dniu emisji. Druga – kilogramowa pięćdziesięciodolarówka – aktualnie legitymuje się wartością na poziomie 15 tys. zł.

Od 23 stycznia tego roku dostępne będą z kolei dwie kolejne monety z wizerunkiem „Lewego” z serii „Talent”. Tym razem będzie to dziesięciodolarówka wykonana ze złota najwyższej próby o wadze 1/10 uncji oraz jednouncjowa pięćdziesięciodolarówka.

Ustalona przez Mennicę Gdańską wartość obu monet to odpowiednio 1 549 zł i 13 499 zł. Monety dodatkowo zapakowane są w eleganckie drewniane pudełka i posiadają certyfikat autentyczności.

Kolekcja monet z Robertem Lewadowskim - emisja

Łącznie cała kolekcja „Robert Lewandowski. Droga do marzeń” będzie się składać z 56 złotych i srebrnych monet, których emisja jest rozpisana do 2028 r.

W 2023 r. ukaże się edycja „Zwycięzca”, a w kolejnych latach zaprezentowane zostaną także edycje: „Rekordzista”, „Król Strzelców”, „Kapitan”, „Najlepszy piłkarz” oraz „Mistrz”. Każda z nich będzie upamiętnieniem innego etapu kariery polskiego napastnika.

Co ciekawe, Mennica Gdańska jest jedyną tego typu instytucją na świecie, która posiada prawa do wizerunku Roberta Lewandowskiego, więc opisana wyżej kolekcja monet jest unikatowa na skalę globalną. Napastnik FC Barcelony jest też jednocześnie jednym z nielicznych Polaków w historii, którzy zostali upamiętnieni w ten sposób jeszcze za życia.

Poza serią monet z Lewandowskim, Mennica Gdańska wyemitowała także inne interesujące kolekcje nawiązujące m.in. do polskiej kultury. Mowa o monetach z Wiedźminem, a także poświęcone Stanisławowi Lemowi i jego twórczości.