Amsterdam: Wielka wystawa dzieł Vermeera w Rijksmuseum

Obrazy Johannesa Vermeera powszechnie uważane są za najcenniejsze skarby w kolekcjach muzealnych.  Holenderski artysta pozostawił po sobie dorobek jedynie 35 prac, a muzea, do których należą – cóż – nie są zbyt chętne, by je wypożyczać. Wszystko wskazuje jednak na to, że władze Rijksmuseum w Amsterdamie dokonały niemożliwego. 

Reklama

Muzeum Rijksmuseum ogłosiło, że w lutym 2023 roku otworzy wielką wystawę dzieł Johannesa Vermeera, która składać się będzie z aż 28 prac holenderskiego mistrza!

- Na świecie istnieje około 35 znanych obrazów Vermeera. Oznacza to, że w retrospektywie Rijksmuseum zabraknie tylko około siedmiu dostępnych na świecie prac artysty - powiedział w oświadczeniu prasowym rzecznik Muzeum Rijksmuseum.

Oznacza to, że władzom Rijksmuseum udało się wypożyczyć praktycznie cały dorobek Johannesa Vermeera. To ewenement na skalę świata, bowiem do tej pory za rekordową uważana była wystawa zorganizowana w 1966 roku w Hadze, gdzie pojawiły się 23 prace artysty.

 

Wystawa Johannesa Vermeera w Rijksmuseum

Co ciekawe, podobno sama myśl na wypożyczeniu chociażby jednego obrazu Johannesa Vermeera była dla pracowników Rijkmuseum niezwykle ekscytująca. Ostatecznie wiemy już, że odwiedzający Rijksmuseum zobaczą na wystawie obrazy m.in takie, jak:

- „Dziewczyna z perłą” z muzeum Mauritshuis w Hadze,

- „Geograf” z Muzeum Städel we Frankfurcie,

- „Pisząca list” z The National Gallery of Ireland w Dublinie,

- „Ważąca perły” z Narodowej Galerii Sztuki w Waszyngtonie.

Co więcej, wśród dzieł nigdy wcześniej nie pokazywanych publicznie będzie nowo odrestaurowany obraz „Dziewczyna czytająca list przy otwartym oknie” z Gemäldegalerie Alte Meister w Dreźnie.

 

Johannes Vermeer w Rijksmuseum – kiedy wystawa?

Obecnie w Rijskmusuem trwają przygotowania do wystawy. Badania koncentrują się na kunszcie Johannesa Vermeera, jego artystycznych wyborach i motywacjach do tworzenia kompozycji, a także na samym procesie twórczym.

Wystawa Johannesa Vermeera w Rijksmuseum rozpocznie się dokładnie 10 lutego 2023 roku i zakończy 4 czerwca tego samego roku.

- Obejrzenie wszystkich prac pod jednym dachem będzie przeżyciem, którego nie doświadczył nigdy nawet sam Vermeer – zauważa w oświadczeniu Taco Dibbits, dyrektor Rijksmuseum.