Rijksmuseum: Manifestacja proekologiczna przed obrazem Rembrandta

W minioną niedzielę, 5 marca 2023 roku, w Rijksmuseum w Amsterdamie zjawiła się grupa działaczy z organizacji Extinction Rebellion, która zorganizowała manifestację przed obrazem „Straż nocna” Rembrandta. Młodzi ludzie mieli ze sobą replikę tego dzieła sztuki z dodanym istotnym szczegółem – głęboką wodą, w której stoją postacie, co jest nawiązaniem do ich sloganu: „Nie ma sztuki na zalanej planecie”.

Reklama

- Nauka jest w tej kwestii klarowna: ziemia się ociepla, poziom mórz się podnosi, a pogoda staje się coraz bardziej ekstremalna. Oczywiste jest, że do tego przyczynia się przemysł paliw kopalnych, który wciąż jest wspierany przez Rijksmuseum – mówiła 19-letnia działaczka Yara podczas happeningu.

Protestujący nawoływali władze muzeum do zerwania relacji z takimi firmami, jak KLM, które korzystają z paliw kopalnych. Te międzynarodowe linie lotnicze są jednym z głównych partnerów tego miejsca. Rijksmuseum współpracuje z KLM Cargo w zakresie międzynarodowego transportu dzieł sztuki, aby, jak twierdzi sama instytucja, „udostępnić sztukę jak największej liczbie osób”.

 

Rijksmuseum nie komentuje działań aktywistów 

W manifestacji wzięło udział dziesięć osób w wieku od 15 do 22 lat i byli wspierani przez rodziców i dziadków. Uczestnicy happeningu ubrani w koszulki z hasłami klimatycznymi zostali po pewnym czasie wyprowadzeni z muzeum. Rzecznik Rijksmuseum zaznaczył w rozmowie z holenderską agencją prasową ANP, że działacze nie stawiali oporu, a manifestacja w żaden sposób nie uszkodziła oryginału „Straży nocnej”.

Co ciekawe, przedstawiciele amsterdamskiej galerii wstrzymywali się z komentarzem w sprawie współpracy z KLM. 

 

Pozew przeciwko KLM

Warto przypomnieć, że ekolodzy w zeszłym roku złożyli pozew przeciwko KLM za tzw. „greenwashing”. Według nich hasła kampanii linii lotniczych brzmiące „Lataj odpowiedzialnie” i „Zero CO2” celowo wprowadzają w błąd opinię publiczną co do ich roli w kompensacji emisji dwutlenku węgla poprzez zrównoważone paliwo i zalesianie.