Adam McKay stworzył ironiczną reklamę Chevronu

Pomysł na stworzenie filmu żartującego z tego, jak Chevron i inne firmy paliwowe mordują nas każdego dnia, był inspirowany faktem, że Chevron i inne firmy paliwowe mordują nas każdego dnia – mówił w oświadczeniu prasowym Adam McKay, reżyser m.in. filmu „Nie patrz w górę” oraz najnowszego, alternatywnego spotu reklamowego wyszydzającego koncerny paliwowe.  

Reklama

Parodia reklamy pojawiła się pod koniec września na Twitterze McKaya oraz na należącym do niego kanale na YouTube Hyperobject Industries. Obecnie spot ma już ponad 5,6 mln wyświetleń, a komentujący chwalą jego zjadliwą ironię oraz celność.

"Prawdziwa" reklama koncernów paliwowych

W Chevronie wierzymy, że nie ma nic cenniejszego niż życie – zaczyna lektor w spocie McKaya. W tym czasie na ekranie przewijają się kolejne sielankowe kadry przedstawiające piękno natury oraz uśmiechniętych ludzi. W tle gra zaś pełna nadziei melodia.

Po chwili jednak czar pryska, gdy głos w tle dodaje:

– A najcenniejszym życiem ze wszystkich jest martwe życie, które było kompresowane przez setki milionów lat pod masywnymi skałami i magicznie zmieniło się w ropę. Ropę, którą możemy rafinować i sprzedawać jako benzynę, aby zaj***sty czołg mógł rozwalać gliniane chatki albo samolot zabrać biznesmena na obiad na drugi koniec świata, albo cokolwiek – wszystko to, jednocześnie emitując gazy cieplarniane, które w tej sekundzie zmieniają planetę w piekielny film George'a Millera – dodaje lektor.

 

Na ekranie wciąż widoczne są sielankowe kadry, a w tle przygrywa ta sama wesoła melodia. Lektor jednak pozbawia widzów wszelkich złudzeń, gdy dodaje:

– Ponieważ ostatecznie my w Chevronie mamy całkowicie w d**ie was, wasze dziwne dzieci i waszego durnego, zasranego psa. Mamy miliardy dolarów, żeby zapłacić za czas antenowy, ten tandetny film i gównianą muzykę, aby wprawić was w stan katatonii, żebyście zapomnieli o jednej rzeczy – Chevron aktywnie zabija was każdego dnia.

Na koniec pojawia się „typowe” hasło reklamowe:

Chevron. Aż trudno sobie wyobrazić, jak bardzo mamy was w du**e.

W przyspieszeniu narrator reklamy informuje z kolei, że spot odnosi się także do innych koncernów takich jak Exxon, BP, Shell oraz każdego polityka, który „przehandlował przyszłość naszej planety za brudne pieniądze i akcje spółek naftowych”.

Kryzys klimatyczny - jak koncerny paliwowe się do niego przyczyniają

Chevron nieprzypadkowo stał się głównym celem ironicznej parodii reklamy McKaya, a działania koncernu na przestrzeni ostatnich lat mają niewiele wspólnego z etyką.

Firmie zarzuca się m.in. czerpanie zysków z wojny w Iraku, aktywne niszczenie Puszczy Amazońskiej, ignorowanie ostrzeżeń przed eksplozją na platformie wiertniczej KS Endeavor, a w ostatnim czasie sprzeciw wobec wycofania się z Rosji.

Sam McKay nigdy nie ukrywał z kolei swojego zaangażowania w sprawy środowiskowe. Reżyser otrzymał m.in. dwie nominacje do Oscara za film „Nie patrz w górę”, który piętnował hipokryzję ludzkości oraz obojętność świata wobec katastrofy na skalę masową.

Pod koniec września reżyser wsparł też darowizną w wysokości 4 mln dolarów organizację Climate Emergency Fund.