Ukryty skarb na Dworcu Zachodnim w Warszawie

Jak informują przedstawiciele Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, podczas prac remontowych na Dworcu Zachodnim w Warszawie robotnicy odkopali fragmenty pieca kaflowego. Według znawców znalezisko może być niezwykle cenne.

Reklama

Zaraz po dokonaniu odkrycia wykonawca postanowił wstrzymać wszelkie prace. Od razu zawiadomił o nim urzędników z Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, którzy przeprowadzili oględziny, a następnie zabezpieczyli znalezione fragmenty pieca.

Dlaczego znalezisko wydaje się tak cenne? Wszystko wskazuje na to, że może być bardzo niezwykłym artefaktem z XVIII wieku.

- Jest budowa i detale architektoniczne. (…) Teraz znajdują się w siedzibie Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – czytamy na fanpage’u Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Warszawa: Zakopane fragmenty pieca kaflowego z XVIII wieku

Odnalezione fragmenty pieca kaflowego już na pierwszy rzut oka wskazują na dawne bogactwo. Według ekspertów jednak nic nie wskazuje na to, że w miejscu odkrycia znajdowały się zabudowania, będące jego pierwotnym lokum. Możliwe, że na Dworzec Zachodni mogły zostać przeniesione z innej części Warszawy.

Czy rzeczywiście może pochodzić z XVIII wieku? Zanim badacze postawią wiarygodną tezę na ten temat, niezbędne okażą się dalsze analizy.

- Kolejnym etapem będą dalsze badania – dodają przedstawiciele Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Spodobał Ci się Well.pl? Obserwuj nas na Instagramie: