Rekordowa aukcja obrazu Mondriana 

Ostatnie tygodnie roku to dla kolekcjonerów sztuki gorący okres, a w tym sezonie propozycje największych domów aukcyjnych cieszą się wyjątkowym zainteresowaniem. Cóż, wybitne dzieła sztuki od wieków kojarzą się nie tylko z pięknem, ale również z wielkimi pieniędzmi i są doskonałą lokatą kapitału w czasach kryzysu.

Reklama

Wróćmy jednak do poniedziałkowej licytacji w Sotheby’s. Zdecydowaną gwiazdą wieczoru był obraz Piety Mondriana "Kompozycja II" z 1930 roku, który nowy nabywca kupił za 51 mln dolarów! Wynik aukcji był rekordowy, jeśli chodzi o dzieła Mondriana, które kiedykolwiek trafiły na licytację. Warto również dodać, że poprzedni właściciel – David Solinger - zapłacił za ten abstrakcyjny obraz w 1983 roku 2,2 mln dolarów.

 

Choć wynik całej licytacji w Sotheby’s był rekordowy, sięgając 138 mln dolarów, nie wszystkie dzieła sztuki cieszyły się tak ogromnym powodzeniem, co wspomniana abstrakcja Mondriana.

Sukces z pewnością odniósł kolaż Willema de Kooninga, który został zlicytowany za 33,6 mln dolarów. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się również „Wielki płaskowyż” Alberto Giacomettiego, który został sprzedany za 30,2 mln dolarów. Natomiast „Femmes et oiseau devant le soleil” Joana Miró osiągnął cenę 6,5 ​​mln dolarów, trzykrotnie przekraczając estymacje ekspertów.

 

Pablo Picasso i Tamara Łempicka - bez rewelacji 

Niestety – jak już wspomnieliśmy – nie wszystkie prace cieszyły się zainteresowaniem kolekcjonerów. „Femme dans un fauteuil” Pabla Picassa osiągnął cenę 8,4 mln dolarów, podczas gdy eksperci Sotheby’s liczyli na wynik powyżej 15 mln dolarów.

Tymczasem „Portret de Romana de la Salle” Tamary Łempickiej został sprzedany za 14 mln dolarów z opłatami, mieszcząc się w szacunkach przedsprzedaży.