Podczas piątej edycji aukcji „Sztuka dzisiaj. Wybór kuratora” pojawi się 69 dzieł sztuki wyselekcjonowanych przez polskiego rapera, a prywatnie kolekcjonera sztuki – Wojtka Sokoła. DESA zapowiada, że licytacja zapisze się w historii jako jedna z najbardziej niepokornych.

Reklama

Różnorodny zbiór prac czerwcowej aukcji łączy istotny mianownik, który sam Wojtek Sokół opisuje tak: „lubię rzeczy, które są „jakieś”.

– Nie jestem znawcą ani krytykiem sztuki, wręcz przeciwnie – jestem raperem, czyli takim oszustem ze świata muzyki, który sprzedaje płyty, nie znając nut. Aby wszystkim utrudnić, nie dodam ani jednego słowa komentarza do żadnego dzieła. Wszystkie mają w sobie coś, co mnie zastanowiło, albo mi się spodobało, oprócz jednego, które było tak brzydkie, że musiałem je wybrać, bo tak brzydko można malować jedynie z premedytacją, a to bardzo szanuję – mówił Wojtek Sokół.

Wojtek Sokół, kurator aukcji „Sztuka dzisiaj”, fot. mat. prasowe Wojtek Sokół, kurator aukcji „Sztuka dzisiaj”, fot. mat. prasowe

Stanisław Wyspiański na aukcji „Sztuka dzisiaj. Wybór kuratora”

W ofercie pojawią się prace głośnych już nazwisk: Tomasza Górnickiego, Kingi Nowak, Bartka Stypki, Agaty Borowej, Grzegorza Worpus-Budziejewskiego, Martyny Ścibior, Kasi Domańskiej, Heleny Stiasny, Janiny Wierusz-Kowalskiej czy Anny Michalewicz.

Ciekawostką z pewnością jest też fakt, że pod młotek trafi szkic do kompozycji „Grób” (1897) autorstwa Stanisława Wyspiańskiego. Obecność dzieła artysty nawiązuje do historii rodzinnej Wojtka Sokoła, który jest praprawnukiem autora „Wesela”, oraz do utworu „Niech nikt nad grobem mi nie płacze”, w którym Sokół rapuje wiersz Wyspiańskiego.

Po raz pierwszy na aukcji „Sztuka dzisiaj” pojawi się także praca krakowskiej malarki Kingi Nowak. W 2014 roku jej nazwisko znalazło się w prestiżowej publikacji „100 Artists of Tomorrow" autorstwa angielskiego kuratora Kurta Beersa, który prezentuje najbardziej interesujących malarzy i malarki początku XXI wieku. Pod młotek trafi obraz „Równowaga" z 2022 roku, odbiegająca tematyką od pejzaży industrialnych, z których znana jest Nowak.

DESA Unicum zaprezentuje również „Katedrę lub widok z pracowni” jednego z ciekawszych współczesnych artystów Bartka Stypki, dyptyk "Sensual Landscape" Grzegorza Worpus-Budziejewskiego oraz dzieła Jędrzeja Wisego, Marcina Chomickiego czy Łukasza Patelczyka. Prace tego ostatniego znajdują się w kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz w wielu kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą.

Wojtek Sokół, fot. mat. prasowe Wojtek Sokół, fot. mat. prasowe

– Projekt aukcyjny „Sztuka dzisiaj. Wybór kuratora” zadebiutował ponad rok temu jako jeden z najbardziej pionierskich projektów w DESA Unicum. Tytuł zawarty w nazwie tej aukcji to pytanie, które stawiamy zarówno państwu, jak i naszym kuratorom, o to, jaka jest sztuka dzisiaj? Po czterech edycjach tej aukcji możemy śmiało stwierdzić, że dzieła artystów, które mieliśmy przyjemność zaprezentować, niejednokrotnie nas zaskoczyły, kierując ten projekt na niespodziewane tory – powiedziała Joanna Wolan, koordynatorka aukcji.

Aukcji towarzyszyć będzie wystawa w siedzibie DESA Unicum dostępna do 14 czerwca w godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i 11-16 (sobota). Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.