Najbardziej artystyczne miasta w Europie 2023

Niemiecka firma posterXXL oferująca spersonalizowane produkty fotograficzne postanowiła zbadać, które europejskie miasta wiedzą, czym jest prawdziwa sztuka. Choć w pierwszej dziesiątce znalazły się dwie francuskie miejscowości, to prym w rankingu wiedzie siedziba Royalsów i Big Bena. Z wyników zestawienia będą także zadowoleni mieszkańcy stolicy Polski. Warszawa pokonała popularne hiszpańskie miasto!

Reklama

W rankingu dotyczącym najbardziej artystycznych miejsc na starym kontynencie wzięto pod uwagę takie czynniki jak: liczbę galerii sztuki w mieście, liczbę artystycznych szkół i festiwaliliczbę budynków znanych architektów, a także liczbę popularnych artystów urodzonych w danym mieście. Łącznie do zdobycia było 150 punktów.

Londyn to najbardziej artystyczne miasto w Europie

Tytuł najlepszego miasta w Europie stworzonego dla miłośników sztuki w 2023 roku zdobył… Londyn. O wygranej zaważyła przede wszystkim ilość prestiżowych galerii sztuki. Galeria Narodowa jest domem dla najbardziej rozpoznawalnych obrazów na świecie – od Tycjana do Van Gogha. Nie trzeba także nikomu przedstawiać galerii Tate Modern.
W stolicy Wielkiej Brytanii urodziło się także wielu współczesnych artystów, w tym m.in. Richard Hamilton. Na liście znalazły się także inne brytyjskie miasta - Bristol, Manchester, Leeds i Glasgow.

Tate Modern w Londynie / Unsplash Tate Modern w Londynie / Unsplash

Weekend w Amsterdamie? Tu poczujesz artystycznego ducha i znajdziesz inspirację

Na drugim miejscu w rankingu znalazło się miasto rowerów i tulipanówAmsterdam. Wcale nas to nie dziwi. Rijksmusem, Stedelijk Museum, Muzeum Vincenta van Gogha to zaledwie ułamek miejsc wartych odwiedzenia. Co więcej, Amsterdam to europejskie miasto, które promuje artystów za sprawą największej liczby festiwali w tym m.in. „This Art Fair” i „No Art Festival”.

Rzym i Oslo: W tych miastach warto studiować sztukę

Na podium stanął także Rzym, deklasując konkurencję w liczbie szkół artystycznych z Rome University of Fine Arts i Accademia delle arti Roma na czele. Tuż za "złotą trójką" znalazł się Edynburg – stolica Szkocji i norweskie Oslo, które także doceniono za bogatą infrastrukturę edukacyjną.

Rzym na liście najbardziej artystycznych miast w Europie / Unsplash Rzym na liście najbardziej artystycznych miast w Europie / Unsplash

Warszawa w rankingu najbardziej artystycznych miast w Europie 2023

Warszawa zajęła 24. miejsce w europejskim rankingu z 121,6 pkt. i wyprzedziła tym samym Barcelonę! Cóż, będąc w Warszawie, nie można przeoczyć Łazienek Królewskich,  Muzeum Polin, Muzeum Narodowego z bogatym zbiorem eksponatów z różnych epok, czy też warszawskiej Zachęty. Warto dodać, że w zestawieniu przygotowanym przez posterXXL pojawił się także Kraków jako miasto z atrakcyjnymi galeriami sztuki, festiwalami i szkołami artystycznymi. Niemniej jednak nie zyskał miejsca w rankingu głównym. Może w przyszłym roku!

Pomnik Chopina w Łazienkach Królewskich / Shuttetstock Pomnik Chopina w Łazienkach Królewskich / Shuttetstock

 

RANKING: 25 najlepszych europejskich miast dla miłośników sztuki 2023

 1. Londyn (146.8)
  Amsterdam (146)
  Rzym (143.4)
  Edynburg (142,4)
  Oslo (141.6)
  Berlin (141)
  Mediolan (138)
  Helsinki (136.2)
  Lyon (135.4)
  Paryż (135.2)
  Madryt (134,8)
  Bristol (130,8)
  Manchester (130,6)
  Tulza (127,6)
  Budapeszt (127,2)
  Bruksela (126,8)
  Glasgow (126,8)
  Leeds (126,8)
  Praga (124,2)
  Cardiff (124)
  Sztokholm (123)
  Monachium (123)
  Wiedeń (122)
  Warszawa (121,6)
  Barcelona (120,8)