Biografia Kory "Się żyje" Katarzyny Kubasiowskiej hitem sprzedaży

Autorką książki „Się żyje. Kora. Biografia” wydanej przez Wydawnictwo Znak jest Katarzyna Kubisiowska. Jak sama mówi, kiedy ponad trzy lata temu wpadła na pomysł, by spisać biografię Kory, była niemal pewna, że nie będzie to możliwe, gdyż ktoś inny podjął się już tego zadania. Okazało się inaczej – tym samym pod koniec maja 2023 roku na półki księgarń trafiła pierwsza pełna biografia artystki.

Reklama

- Zdziwiłam się, że nikt przede mną nie chciał opowiedzieć życiorysu tak barwnego, trudnego, bogatego i pełnego zwrotów akcji. Życiorysu kobiety, która celebrowała każdy rodzaj wolności. Życiorysu, który stał się dla mnie pretekstem do tego, by pokazać nie tylko historię Kory i jej rodziny, ale też historię Polski oraz muzyki rockowej oraz historie ludzi urodzonych przed okupacją i po okupacji. Chciałam przede wszystkim pokazać, jak Kora wpływała na świadomość społeczną, jak w latach 80. i 90. stała się ikoną suwerenności – zarówno politycznej, jak i obyczajowej – opisuje dziennikarka i pisarka, będąca również biografką Jerzego Pilcha, Danuty Szaflarskiej czy Jerzego Vetulaniego.

Kora. Się żyje - okładka książki Katarzyny Kubasiowskiej / materiały prasowe Kora. Się żyje - okładka książki Katarzyny Kubasiowskiej / materiały prasowe

Autorka biografii jako jedyna miała dostęp do niepublikowanego archiwum Kory: fotografii, zapisków, nagrań. Jak podkreśla Wydawnictwo Znak, tylko z nią zgodzili się porozmawiać najbliżsi Kory i opowiedzieli jej historie, które do tej pory nie wyszły poza prywatne kręgi.

Autorka, czerpiąc z tych niedostępnych dotychczas źródeł, snuje wciągającą, pełną nieoczekiwanych emocji opowieść pulsującą muzyką i rytmem zmieniających się czasów. Dzięki temu książka tak bardzo spodobała się czytelnikom, że niespełna miesiąc po jej premierze konieczne były dodruki. Zainteresowała też filmowców i stała się gotowym materiałem do przygotowania filmu opowiadającego życie Kory.

Kora z synami, ok. 1997 / archiwum Kamila Sipowicza Kora z synami, ok. 1997 / archiwum Kamila SipowiczaPowstanie film o życiu Kory - co wiemy? 

Jak mówi Andrzej Muszyński, prezes ATM Grupy, biografia Kory pióra Katarzyny Kubisiowskiej okazała się być doskonale udokumentowaną lekturą.

- Można powiedzieć: gotowa mapa drogowa dla dokumentalisty. Już teraz, we współpracy z autorką i w porozumieniu z bliskimi Kory, rozpoczynamy pracę nad gromadzeniem materiałów do filmu dokumentalnego ­– mówi Andrzej Muszyński.

Kora i Kamil Sipowicz w Sydney w 1994 roku / archiwum Kamila Sipowicza Kora i Kamil Sipowicz w Sydney w 1994 roku / archiwum Kamila Sipowicza

Jak dodaje Monika Bartys, dyrektorka wydawnicza Znak, krakowskie wydawnictwo nie nadąża z dodrukami biografii.

- Wierzymy, że popularność książki przełoży się też na popularność filmu. Książka zyska drugie życie, pełne koloru, energii i muzyki - komentuje Monika Bartys, dyrektorka wydawnicza Znak. 

Katarzyna Kubasiowska i Andrzej Muszyński / materiały prasowe Katarzyna Kubasiowska i Andrzej Muszyński / materiały prasowe

Katarzyna Kubisiowska będzie pracowała natomiast nad projektem również jako członkini zespołu scenariuszowego. 

– Cieszę się, że ekranizacją książki zainteresowała się ATM Grupa. To duży, wiarygodny producent, dający gwarancję, że projekt się powiedzie. Oczywiście, mam w głowie własny pomysł na reżysera, a ściśle rzecz ujmując, reżyserkę. Jest to ktoś, kto będzie umiał zbudować mocną, lecz niejednoznaczną postać kobiecą, oddać jej wewnętrzne rozedrganie i sprzeczności - dodała autorka książki. 

Na ten moment niewiele więcej wiemy o nowej produkcji, ale trzymamy rękę na pulsie!