Ibru - gra na podstawie prozy Olgi Tokarczuk

Na fali sukcesu „Wiedźmina” CD Projektu inne polskie studio produkcyjne – Sundog – również postanowiło poszukać inspiracji do stworzenia gry wideo w polskiej literaturze. W tym przypadku materiał źródłowy jest jednak nieporównywalnie bardziej wymagający, ponieważ kanwę gry „Ibru” stanowi książka Olgi Tokarczuk pt. „Anna In w Grobowcach Świata” z 2006 roku.

Reklama

Powieść polskiej noblistki to uwspółcześniona wersja mitu o sumeryjskiej bogini wojny i płodności Inannie, która chciała przezwyciężyć śmierć. Historia napisana nowatorskim stylem i językiem pełna jest wątków metafizycznych i filozoficznych, a sama Tokarczuk uważa ją za jedną z najważniejszych książek w swojej karierze.

Ludzie, którzy stoją za studiem Sundog i pomysłem na stworzenie „Ibru”, doskonale jednak wiedzą, na co się porywają. To Mateusz Błaszczyk i Ola Bieluk, autorzy m.in. gry „Paradise Lost” opartej na legendarnym poemacie „Raj utracony” Johna Miltona. To oni zresztą przekonali Olgę Tokarczuk i jej syna Zbyszka Fingasa do zaangażowania się w projekt.

Ostatecznie noblistka została współwłaścicielką i szefową rady nadzorczej w spółce Sundog oraz współscenarzystką „Ibru”.

– Gra może być innym sposobem wejścia w opowieść, przeżycia jej w inny sposób. Uważam, że to szansa dla mojej książki – zaistnieć w innej formie i w ten sposób dotrzeć do ludzi, którzy już nie czytają papierowych książek. Interesuję się wszystkim, co powstaje, i staram się pomagać, głównie w kwestiach narracyjnych. Mam nadzieję, że powstanie z tego mądra i fascynująca przygoda intelektualna – przyznała Tokarczuk.

Ibru - co wiadomo o grze na podstawie powieści Olgi Tokarczuk?

Pierwsze informacje na temat gry ujrzały światło dzienne w marcu 2022 r. Przez kolejne miesiące twórcy i twórczynie poszukiwali jednak inwestorów, którzy byliby skłonni wesprzeć projekt. Po tegorocznej emisji akcji spółki w styczniu  zebrano kwotę 1,5 mln zł.

Kolejnym krokiem będzie produkcja prototypu gry „Ibru” oraz pozyskanie kolejnych funduszy na realizację całego projektu, który według szacunków Sundog może kosztować nawet 10 mln złotych. Studio ma bowiem bardzo ambitne plany co do tytułu.

„Ibru” w założeniach ma być detektywistyczną grą typu RPG, osadzoną w „wyjątkowym świecie science-fantasy, w którym boska magia i futurystyczna technologia stanowią podstawę rzeczywistości”.

– Historia rozpoczyna się w ponadczasowym mieście Ibru, wraz ze zniknięciem Inanny – sumeryjskiej bogini miłości, płodności i wojny. Jej nagła nieobecność powoduje, że świat stopniowo pogrąża się w chaosie i ruinie. Tutaj zaczyna się twoja przygoda. Zostań oddanym badaczem i wypełnij swoją predestynowaną rolę pionka gnuśnych i zadowolonych z siebie bogów – lub przeciwstaw się nieśmiertelnym, próbując zmienić przyszłość miasta – czytamy w opisie tytułu na stronie Sundog.

W grze ponadto nie zabraknie złożonych zagadek, ciekawych bohaterów i interakcji między nimi oraz licznych nawiązań do mitologii sumeryjskiej i szeroko pojętej kultury. Gracze nie powinni spodziewać się jednak elementów walki. Szukając odniesień do istniejących tytułów, twórcy i twórczynie najchętniej porównują bowiem „Ibru” do gry „Disco Elysium”.

– Naszym założeniem było, aby zrobić grę na podstawie jak najlepszej – istniejącej już fabuły. Stąd kontakt z Olgą Tokarczuk i wybór książki jej autorstwa – Anna In w Grobowcach Świata. To jeden z najstarszych mitów w historii ludzkości we współczesnej odsłonie. Powieść ponadczasowa, głęboko ludzka, w której wizja współczesnego umierającego świata, doskonale nadaje się do pokazania w świecie cyfrowym. Pomysł spodobał się nie tylko nam, ale także inwestorom. W krótkim czasie pozyskaliśmy od nich prawie 1,5 mln zł z prywatnej emisji akcji. To osoby zainteresowane twórczością Olgi Tokarczuk oraz blisko powiązane z kulturą cyfrową. Jesteśmy dumni, że Olga współtworzy z nami Sundoga i wspomaga nas przy pracach koncepcyjnych – dodał Mateusz Błaszczyk, dyrektor kreatywny.

Na ostateczne efekty pracy studia Sundog przyjdzie nam jednak jeszcze poczekać. Realistyczna data premiery "Ibru" to rok 2026.