Portret córki Pabla Picassa trafia na aukcję

Kobiety zawsze znajdowały się w centrum twórczości Pabla Picassa. 5 września 1935 roku na świat przyszła jego kolejna muza – Maya, a konkretnie Maria de la Conception – córka artysty i jego kochanki Marie-Therese Walter.

Reklama

Jej narodziny zbiegły się w czasie z osobistym kryzysem Pabla Picassa, który on sam nazwał później „najgorszym okresem w życiu”. Trudna sytuacja polityczna, przedłużające się rozprawy rozwodowe z pierwszą żoną, Olgą Khokhlovą i utrata majątku doprowadziły go do mentalnej ruiny.

Ukojenie miał odnaleźć w sztuce, a konkretnie w tworzeniu kolekcji czternastu portretów rozkosznej Mayi, które dziś uznawane są za jeden z najważniejszych cyklów w dorobku artysty. 

Teraz jeden z najbardziej kolorowych i jednocześnie najbardziej odważnych portretów Mayi – „Fillette au bateau” – trafi na aukcję Sotheby’s, po raz pierwszy od 20 lat.

 

Pablo Picasso z kolekcji Gianniego Versace 

„Fillette au bateau” przez wiele lat znajdował się w osobistej kolekcji Pabla Picassa. Po jego śmierci, w 1973 roku, nabył go jednak sam Gianni Versace. W jego rękach dzieło znajdowało się aż do 1999 roku, kiedy to ponownie pojawiło się na aukcji,

Już wtedy było uznane za twór niezwykle cenny, który – choć podobny formą do innych obrazów artysty – niósł ogromny ciężar emocjonalny. 

- W portretach Mayi Picasso sięgnął po swoją najbardziej radosną, jaskrawą paletę kolorów i zastosował kombinację stylów, aby wynieść córkę na ten sam poziom, co jego obrazy przedstawiające jej matkę, Marie-Thérèse – największą miłość artysty, z którą kojarzymy jego najbardziej romantyczne dzieła – czytamy na stronie aukcji Sothebys.

Obraz „Fillette au bateau” zostanie wystawiony na aukcji Sotheby’s w Hongkongu 1 marca 2023 roku. Jego szacowana cena waha się od 15 do 20 milionów dolarów.

Co ciekawe, ponowne pojawienie się na rynku portretu zbiega się poniekąd ze śmiercią samej Mayi Ruiz-Picasso. Córka malarza zmarła dokładnie 20 grudnia 2022 roku, w wieku 87 lat.