Obraz z Muzeum Narodowego w Warszawie w filmie "Wszystko wszędzie naraz"

Nie milkną echa Oscarów 2023, podczas których niekwestionowanym zwycięzcą był film "Wszystko wszędzie naraz", który zdobył aż siedem statuetek (z 11 nominacji). I przy tej produkcji się zatrzymamy, a mamy ku temu wyjątkowy powód.

Reklama

W obsypanym złotymi statuetkami filmie pojawia się polski akcent. W jednej ze scen dostrzec można obraz "Walka psa z czaplą", który jest własnością Muzeum Narodowego w Warszawie.

 

"Walka psa z czaplą" - obraz Abrahama Hondiusa

Wspomniane dzieło stworzył w XVII wieku holenderski artysta Abraham Hondius. "Walka psa z czaplą" przedstawia spaniela walijskiego (znaną myśliwską rasę psów), który chwyta w zęby nogę czapli. 

Abraham Hondius urodził się ok. 1625 roku w Rotterdamie. W 1666 roku przeprowadził się do Londynu, gdzie zmarł w 1969 roku. Pieter de Bloot i Cornelis Saftleven byli najprawdopodobniej jego nauczycielami sztuki malarskiej. Holenderski artysta na swoich obrazach zwykle prezentował sceny animalistyczne i pejzaże, tworzył obrazy rodzajowe, mitologiczne, religijne i alegoryczne. Innym znanym dziełem Hondiusa jest "Walka psów z lisami", którą można podziwiać w Muzeum Lubelskim w Lublinie

"Wszystko wszędzie naraz". Czy w filmie pojawia się oryginalny obraz "Walka psa z czaplą?

Muzeum Narodowe w Warszawie jeszcze przed rozdaniem Oscarów zdradziło, że we "Wszystko wszędzie naraz" można zobaczyć "Walkę psa z czaplą". Pojawia się ona w scenie, kiedy główna bohaterka Evelyn (Michelle Yeoh) sprząta gabinet. Dzieło zawieszone jest na zabudowie, która jest ukrytymi drzwiami.

 

Jak poinformowało samo muzeum, w filmie użyto reprodukcji tego obrazu. Oryginał jest znacznie większy. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji podziwiać go w stołecznym MNW, to koniecznie się tam wybierzcie i szukajcie go w Galerii Sztuki Dawnej

"Wszystko wszędzie naraz". O czym jest oscarowy hit?

„Wszystko wszędzie naraz” w nieszablonowy sposób łączy w sobie trzy gatunki: kino akcji, komedię i science-fiction. Główna bohaterka Evelyn Wang (Michelle Yeoh) jest mamą w średnim wieku i boryka się z szarą, czasami trudną codziennością. Pewnego razu natrafia na klucz do „multiwersum”, gdzie przecinają się ze sobą światy, które pozwalają sprawdzić wszystkie drogi życiowe, którymi nie poszła. Evelyn musi też zmierzyć się z mrocznymi siłami, aby ocalić to, co jest dla niej najważniejsze - rodzinę. 

"Wszystko wszędzie naraz" wejdzie do polskich kin 15 kwietnia 2023. Jeśli zastanawialiście się, czy warto wybrać się na tę produkcję, to teraz pojawił się jeszcze jeden powód - "Walka psa z czaplą".