Apel o pomoc dla Jana A.P. Kaczmarka

Zanik wieloukładowy (MSA) to nieuleczalna choroba neurodegeneracyjna, która niszczy zakończenia nerwowe w organizmie chorego, stopniowo pozbawiając go władzy nad własnym ciałem i ostatecznie doprowadzając do zaniku płuc i śmierci. Już od dłuższego czasu cierpi na nią Jan A.P. Kaczmarek, wybitny polski kompozytor, autor muzyki m.in. do "Quo Vadis" Jerzego Kawalerowicza oraz laureat Oscara za film "Marzyciel".

Reklama

O pomoc dla artysty na początku roku apelowała jego córka, Anastazja Davis, za pośrednictwem portalu Go Fund Me.

To był horror dla nas jako rodziny, patrzeć, jak ten niesamowity człowiek toczy niemożliwą do wygrania walkę. Wszystkie próby poprawy jego stanu zdrowia nie powiodły się i teraz celem jest utrzymanie go w domu w jak najbardziej komfortowych warunkach − pisała Davis.

− Mój tata nie jest w stanie poruszać się samodzielnie i wymaga pomocy swojej żony i dwóch opiekunek do wykonywania podstawowych czynności, takich jak wstawanie z łóżka czy ubieranie się. Nie można go zostawić samego, ponieważ często traci przytomność z powodu wahań ciśnienia krwi. Tata nie jest już w stanie pracować, a jego żona musiała zrezygnować z pracy − dodała.

2023-1_5proc-pion-JanAPKaczmarek.jpg 2023-1_5proc-pion-JanAPKaczmarek.jpg

W momencie powstawania tego artykułu cel zbiórki na poziomie 35 tys. dolarów został osiągnięty. Mimo to Polska Fundacja Muzyczna (PFM), która od dwudziestu lat niesie pomoc polskim artystom i ich rodzinom, apeluje o dodatkowe wsparcie na opiekę, leczenie i rehabilitację Jana A.P. Kaczmarka.

Już w ubiegłym roku proponowaliśmy uruchomienie zbiórki, by wesprzeć rodzinę Kaczmarków w tej trudnej dla nich sytuacji. Wiemy, że zrobili jak dotąd wszystko, co mogli, by zapewnić panu Janowi opiekę i leczenie, by dostosować mieszkanie do potrzeb osoby z niepełnosprawnością. [...] Wizyty specjalistów, opiekunów, koszty sprzętu do przemieszczania się, higieny – to kwoty niemieszczące się w budżetach żadnej rodziny, w której kogoś dotykają tego typu choroby – czytamy w komunikacie prasowym PFM.

Dlatego też organizacja prosi o wsparcie polskiego kompozytora i jego bliskich. Wpłat można dokonywać bezpośrednio na konto Fundacji:41 1140 1977 0000 2634 0600 1004 lub za pośrednictwem wirtualnej puszki. PFM przypomina także o możliwości przekazania 1,5 proc. podatku na nr KRS 0000179888. W zeznaniu należy wówczas wpisać „Jan A.P. Kaczmarek”.