Odnaleziono zaginione dzieło Tycjana

Obraz Tycjana został odnaleziony przez turyński oddział jednostki ochrony dziedzictwa kulturowego - Carabinieri Art Squad. Eksperci nazywają to "niezwykłym znaleziskiem".

Reklama

Dzieło renesansowego mistrza Tycjana to „Portret Mężczyzny w Berecie”, który zaginął w 2004 roku. Podejrzewano wówczas, że obraz został nielegalnie wywieziony do Szwajcarii, ale nigdy wcześniej nie znaleziono żadnego szczególnego tropu, który mógłby to potwierdzać – aż do dziś.

Niespodziewanie włoski organ ścigania ds. sztuki natrafił na poszukiwany obraz w warsztacie w Asti, gdzie podobno został oddany do renowacji. Władze wydały natychmiastowy rozkaz konfiskaty. 

Na ten moment włoska policja nie podała informacji, kto dokonał kradzieży. Policja prowadzi śledztwo przeciwko dwóm obywatelom Szwajcarii, ale nie wydano oficjalnego oświadczenia w sprawie postępu w dochodzeniu.

 

Skradziony obraz Tycjana wart 7 mln dolarów 

Odnaleziony portret przedstawia dżentelmena z rudą brodą w czarnym berecie. Jego stworzenie od lat przypisuje się renesansowemu twórcy Tiziano Vecelliemu, znanemu powszechnie jako Tycjan. Wartość dzieła aktualnie oscyluje w granicach 7 milionów dolarów.

Jak donosi włoska policja ds. sztuki, kradzieże zabytkowych obrazów w ostatnim czasie wydają się nazbyt częste. W marcu odzyskano prawie 10 tys. starożytnych artefaktów z 28 różnych krajów. W ubiegłym roku natomiast organy ścigania skonfiskowały 500 podrobionych dzieł Francisa Bacona.