Komiks z Wonder Woman bije rekord na aukcji

Wonder Woman po raz pierwszy pojawiła się na komiksowych kartach w 1941 r. w ósmym zeszycie z serii All-Star Comics wydawanym przez DC Comics.

Reklama

Pozycja niemal od razu stała się klasykiem kolekcjonerskim, dzięki czemu egzemplarz, który pojawił się na czerwcowej aukcji w Heritage Auction, był utrzymany w stanie nienagannym mimo przeszło 80 lat na karku. Dość powiedzieć, że firma Certified Guaranty Company zajmująca się sprawdzaniem autentyczności i stanu komiksu, przyznała mu 9,4 punktu w 10-stopniowej skali.

Nic więc dziwnego, że anonimowy nabywca zdecydował się zapłacić za komiks rekordowe 1,62 mln dolarów!

8 zeszyt z serii All-Star Comics, w którym zadebiutowała Wonder Woman/fot. Heritage Auction 8 zeszyt z serii All-Star Comics, w którym zadebiutowała Wonder Woman/fot. Heritage Auction

– Żaden z popularnych komiksów kolekcjonerskich poszukiwanych ze względu na jego związek z kobiecą postacią superbohaterską nigdy nie przekroczył na aukcji ceny miliona dolarów. Do teraz – napisali w oświadczeniu przedstawiciele firmy Heritage Auction.

Zeszyt pobił też swój własny rekord sprzedaży ustanowiony w 2017 r. Wówczas wylicytowano go za nieco ponad 936 tys. dolarów.

Wonder Woman - historia komiksowej postaci

Opisywane wydawnictwo z serii All-Star Comics opowiadało historię Towarzystwa Sprawiedliwości Ameryki, w którym znajdowali się tacy superbohaterowie jak Doctor Fate, Atom, Flash, Zielona Latarnia czy Hawkman. Wonder Woman pojawiła się w ósmym zeszycie serii jako postać z dalszego planu, a jej wizerunek nie znajdował się nawet na okładce komiksu.

Amazońska heroska zapisała się w świadomości czytelników i zyskała status jednej z najbardziej rozpoznawalnych postaci z DC Comics dopiero kilka lat później, dzięki serii solowych wydawnictw oraz występom w Lidze Sprawiedliwości, następczyni Towarzystwa Sprawiedliwości Ameryki.

Obecnie Wonder Woman jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych superbohaterek z filmowego uniwersum DC, a w jej postać w pięciu kolejnych produkcjach wcieliła się izraelska aktorka Gal Gadot.

Komiksowe klasyki na aukcji

Poza komiksowym debiutem Wonder Woman na licytacji pod młotek trafiły również inne wydawnictwa m.in. pierwszy zeszyt „Fantastycznej Czwórki”, „Detective Comics” z udziałem Batmana, która jest najdłużej wydawaną serią komiksową w Stanach Zjednoczonych, a także „Amazing Fantasy” oraz pierwszy zeszyt „X-Men”.

Wszystkie wymienione pozycje osiągnęły ceny od 204 do 420 tys. dolarów, a wszystkie pozycje dostępne na aukcji sprzedano łącznie za 24 mln dolarów.