Historyczna wiadomość została wysłana 3 grudnia 1992 roku przez programistę Vodafone Neila Papwortha do ówczesnego dyrektora telekomunikacji sieci na Wielką Brytanię Richarda Jarvisa. I choć treść SMS-a nie była przesadnie ekscytująca  i przełomowa – głosiła po prostu: „Merry Christmas”, „Wesołych Świąt” – to jednak sama wiadomość stała się fundamentem kolejnych trzech dekad telekomunikacji.

Reklama

Pierwszy SMS trafia pod młotek

Teraz, 29 lat od tego epokowego wydarzenia, Vodafone przekształciło pierwszą w historii wiadomość tekstową na niewymienialny token (NFT) i wystawiło na sprzedaż w paryskim domu aukcyjnym Aguttes. Cyfrowa wersja historycznego SMS-a trafiła pod młotek 21 grudnia i została sprzedana anonimowemu kupcowi za równowartość 150 tys. dolarów w kryptowalucie ethereum.

Szczęśliwy nabywca otrzymał kopię oryginalnego protokołu komunikacyjnego, który przekazał wiadomość na telefon komórkowy Orbitel 901 Richarda Jarvisa w 1992 roku, oraz certyfikat autentyczności i cyfrową ramkę z trójwymiarową animacją pierwszego SMS-a pojawiającego się na telefonie.

Cały zysk ze sprzedaży pierwszej wiadomości w historii Vodafone przekazało Agencji ds. Uchodźców Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Historyczne części Internetu sprzedawane w NFT

Pierwszy SMS nie jest jednak jedynym przełomowym cyfrowym obiektem telekomunikacyjnym, który w ostatnim czasie został sprzedany na aukcji w formie NFT. W czerwcu tego roku Tim Berners-Lee, jeden z pionierów i twórców Internetu, przekształcił prawie 10 tys. oryginalnych linijek kodu World Wide Web napisanych na przełomie lat 1990-1991 na NFT i wystawił na aukcji w Sotheby’s. Cyfrowy obiekt został później sprzedany za oszałamiające 5,4 mln dolarów!

Z kolei w grudniu tego roku współzałożyciel Wikipedii Jimmy Wales poszedł w ślady Bernersa-Lee i przekształcił na NFT pierwsze wersje kodu źródłowego Wikipedii, które później zostały sprzedane w domu aukcyjnym Christie’s za 750 tys. dolarów. W tym przypadku cały dochód również został przekazany na cele charytatywne, a konkretnie na fundację Walesa WT Social, która zajmuje się tworzeniem alternatywy dla Facebooka i Twittera.