Mikołaj Kopernik "O obrotach sfer niebieskich" - pierwsze wydanie na sprzedaż 

Francuskie domy aukcyjne Aguttes i Drouot przeprowadzą wspólną aukcję kolekcji Aristophil, wśród której znajdują się niezwykle rzadkie i cenne rękopisy oraz dzieła drukowane autorstwa Honoré de Balzaca, Alberta Einsteina czy Louisa-Ferdinanda Celine’a. Za najważniejszy artefakt uchodzi jednak pierwsze wydanie „O obrotach sfer niebieskich” Mikołaja Kopernika.

Reklama

Publikacja teorii heliocentrycznego modelu świata stworzonej przez Mikołaja Kopernika, który prawidłowo zidentyfikował Słońce jako centrum Układu Słonecznego, była niezwykle ważnym wydarzeniem w historii nauki. Zapoczątkowała tzw. rewolucję kopernikowską, wnosząc pionierski wkład w dalszy rozwój badań nad kosmosem.

Jak twierdzą eksperci domów aukcyjnych, egzemplarz pierwszego wydania księgi „O obrotach sfer niebieskich” może być wart od 150 do 200 tysięcy euro. Nakład ukazał się drukiem już w 1543 roku w Norymberdze i był jedynym, który został wydany jeszcze za życia jego autora.

„O obrotach sfer niebieskich” – cenny artefakt gratką dla kolekcjonerów

Dzieło Mikołaja Kopernika - zanim trafiło na aukcję - znajdowało się w kolekcji księgarni L. Potier. Przedstawiciele Aristophil mieli zostać kolejnymi właścicielami, kupując dzieło od francuskiego marszanda.

Co ciekawe, artefakt ten jest również pewnego rodzaju ewenementem literackim, ponieważ aktualnie na świecie istnieje jedynie 500 egzemplarzy „O obrotach sił niebieskich” z pierwszego nakładu.

Aukcja Aguttes i Drouot odbędzie się 16 listopada 2022 roku w podparyskim Neuilly-sur-Seine.