"Hobbit" J.R.R. Tolkiena - odnaleziono pierwsze wydanie książki

To jeden z pierwszych 1500 egzemplarzy uwielbianego przez wielu fanów na całym świecie "Hobbita". Seria wyprzedała się chwilę po publikacji w 1937 roku z powodu entuzjastycznych recenzji i zawierała czarno-białe ilustracje autorstwa samego J.R.R. Tolkiena. Zdecydowanie jest białym krukiem na rynku kolekcjonerskim. 

Reklama

Teraz książka trafiła w ręce właściciela jednego ze sklepów typu "charity" w Wielkiej Brytanii.  Kierownik sklepu w Dundee, Adam Carsley, przybył do pracy nieco wcześniej, aby pomóc w szkoleniu nowych menedżerów i organizacji zapasów, w tym setek książek czekających na zapleczu. To właśnie wtedy, niemal tak jak Bilbo Baggins znalazł legendarny pierścień, Adam Carsley znalazł cenną książkę fantasy. 

- Otworzyłem pierwszą stronę, zobaczyłem, że jest to pierwsze wydanie i pomyślałem, że warto wysłać ją do zespołu eBay – powiedział Adam Carsley. - Myślałem, że dostaniemy maksymalnie 500 funtów, jeśli nam się poszczęści, więc nie mogłem uwierzyć, gdy kilka miesięcy później usłyszałem, że sprzedano ją za ponad 10 tys. funtów.

Pierwsze wydanie Hobbita / Cancer Research UK Pierwsze wydanie Hobbita / Cancer Research UK

 

"Hobbit" Tolkiena znów czyni dobro 

Książka została znaleziona w jednym ze sklepów należących do Cancer Research UK, największej na świecie niezależnej organizacji zajmującej się badaniami nad chorobami nowotworowymi. Działalność fundacji niemal w całości finansowana jest z darowizn, zbiórek oraz zysków z takich właśnie sklepików. Kierownik sklepu w Dundee twierdzi, że odnaleziony egzemplarz „Hobbita” jest jednym z najcenniejszych przedmiotów, które kiedykolwiek Cancer Research UK wystawiła na eBay. 

- Zdecydowanie najwyższa cena osiągnięta na naszej stronie eBay za pojedynczy przedmiot – potwierdza.

Pierwsze wydanie Hobbita J.R.R. Tolkiena / Cancer Research UK Pierwsze wydanie Hobbita J.R.R. Tolkiena / Cancer Research UK

 

 

Książki dla dzieci warte fortunę

Warto dodać, że odnalezione pierwsze wydanie "Hobbita" J.R.R. Tolkiena nie jest jedyną książką dla dzieci, która ostatnio "zarobiła" krocie na aukcji.

W lipcu 2023 pierwsze wydanie książki "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" trafiło na aukcję i zostało sprzedane nabywcy z Los Angeles za 10,5 tys. funtów. Wydanie to było jednym z 500 opublikowanych przez Bloomsbury w 1997 roku i zostało kupione przez kolekcjonera ze Staffordshire za… 30 pensów, gdy biblioteka wycofała je z użytku.