Raport Artnet podsumowuje pierwszą połowę 2023 roku na rynku sztuki

Niedawno pisaliśmy o tym, że dzieła sztuki zanotowały w ciągu ostatnich 12 miesięcy największy wzrost wartości (30 proc.) wśród wszystkich przedmiotów kolekcjonerskich na rynku światowym. Według ekspertów odpowiedzialnych za Indeks Inwestycji Luksusowych firmy Kinght Frank fala wznosząca osiągnęła już prawdopodobnie swój szczyt i raczej będzie opadać, co jest niepokojącym wnioskiem.

Reklama

Przyglądamy się najnowszemu raportowi Artnet podsumowującemu pierwszą połowę 2023 roku na rynku sztuki i faktycznie widać w nim, że rynek zagraniczny zaliczył spore spadki (amerykański rynek 26 proc. i brytyjski 35 proc.) w porównaniu do pierwszej połowy 2022 roku.

Zagraniczny rynek sztuki zaliczył w tym roku spore spadki / UnSplash Zagraniczny rynek sztuki zaliczył w tym roku spore spadki / UnSplash

Jak podaje Artnet, powodem tego jest przede wszystkim dużo mniejsza liczba transakcji na najwyższym poziomie cenowym. W pierwszych pięciu miesiącach 2022 roku dzieła sztuki wycenione powyżej 10 milionów dolarów wygenerowały łącznie 2,4 miliarda dolarów, czyli 51 proc. więcej niż w tym roku.

Postanowiliśmy sprawdzić, którzy artyści cieszą się więc największym zainteresowaniem wśród kolekcjonerów w 2023 roku.

Ranking: 10 najczęściej wyszukiwanych artystów w 2023 roku

Artnet w swoim raporcie pokazuje listę 10 najczęściej wyszukiwanych artystów w 2023 roku, ale zestawia ją z analogicznym rankingiem sprzed dekady. Chociaż na świecie przez ostatnie 10 lat tak wiele się zmieniło, na tej liście zmian jest tyle, co kot napłakał. Najpopularniejsi twórcy wciąż są na topie.

Podium w zasadzie pozostaje bez zmian. Na pierwszym miejscu wciąż utrzymuje się Pablo Picasso, a zaraz za nim mamy króla popartu, Andy’ego Warhola. Dopiero będącego w 2013 roku na trzecim miejscu Joana Miró udało się strącić przez japońską rzeźbiarkę Yayoi Kusamę.

Porównanie list 10 najczęściej szukanych artystów z 2013 i 2023 roku / Artnet Porównanie list 10 najczęściej szukanych artystów z 2013 i 2023 roku / Artnet

Kolejnymi "świeżakami" na liście są David Hockney (5. miejsce), który niedawno namalował intrygujący portret Harry’ego Stylesa oraz awangardowy artysta Damien Hirst (10. miejsce).

Na tegorocznej liście brakuje Jean-Michela Basquiata, Roya Lichtensteina i Salvadora Dalego. 

Oto lista 10 najczęściej wyszukiwanych artystów w 2023 roku według raportu Artnet:

1. Pablo Picasso
2. Andy Warhol
3. Yayoi Kusama
4. Marc Chagall
5. David Hockney
6. Gerhard Richter
7. Joan Miró
8. Alexander Calder
9. Henri Matisse
10. Damien Hirst