"Piazza Ucraina" na Biennale w Wenecji. To nowy pomysł na wsparcie Ukrainy

Biennale w Wenecji, największy na świecie festiwal sztuki, wzbogacił swój program o wystawę sztuki ukraińskiej. „Piazza Ucraina” to wyraz artystycznej solidarności z cierpiącym narodem ukraińskim.
Biennale w Wenecji i wystawa sztuki "Piazza Ucraina"
Biennale w Wenecji - największy na świecie festiwal sztuki - zapowiedział plenerową wystawę „Piazza Ucraina” opartą o dzieła stworzone przez ukraińskich artystów. Zdaniem znawców sztuki wydarzenie ma szczególne znaczenie w związku z wojną w Ukrainie.
"Piazza Ucraina" odbędzie się na terenie Giardini della Biennale i przygotowywane jest przez kuratorów Pawilonu Ukraińskiego - Borysa Filonenko, Lizawetę German i Marię Lanko - wraz z kijowską Fundacją Wiktora Pinczuka oraz podmiotem zwanym Ukraine Emergency Art Fund. Lista artystów nie została jednak jeszcze ujawniona.
- Stając się podmiotem sfery publicznej, prace artystów, zmieniają się w coś większego. Stają się dowodem, artefaktem, dokumentem stanu umysłu. Być może zyskały już status najszczerszej i na pewno niezaprzeczalnej dokumentacji tego wydarzenia: traumy, złości i czystej odwagi – czytamy w oficjalnym oświadczeniu kuratorów "Piazza Ucraina".
Celem organizatorów jest stworzenie przestrzeni do dyskusji pomiędzy ukraińskimi twórcami a publicznością z całego świata. Całość ma działać na zasadzie agory, czyli miejsca spotkań.
Ukraińska sztuka podczas Biennale w Wenecji
"Piazza Ucraina" nie jest jedynym ukraińskim akcentem podczas weneckiego biennale. Zaledwie kilka dni temu Pinchuk Art Centre zrezygnowała z planów zaaranżowania wystawy artystów nominowanych do nagrody Future Generation Art Prize. W jej miejsce powstanie usankcjonowana przez Biennale „This is Ukraine: Defending Freedom” z pracami Mariny Abramowicz, Damiena Hirsta czy Nikity Kadana. Uczestnicy będą mogli zobaczyć także sztukę Mariji Primaczenko, słynnej artystki ludowej z Ukrainy.
- W ciągu 127 lat istnienia La Biennale rejestrowało wstrząsy i rewolucje jak sejsmograf. Mamy nadzieję, że dzięki "Piazza Ucraina" stworzymy platformę solidarności dla Ukraińców na ziemi Giardinii, wśród historycznych pawilonów, które zostały zbudowane na idei państwa i narodu – ukształtowane przez geopolitykę XX wieku i ekspansji kolonialnych – mówi w oświadczeniu Cecilia Alemani, organizatorka głównych wydarzeń tegorocznego Biennale w Wenecji.
Warto również zaznaczyć, że weneckie biennale zrezygnowało z wystaw sztuki rosyjskiej.
Polecamy
Polecamy
Popularne
- 1 "Titanic" powraca do kin! Co wiemy o nowej wersji filmowego hitu sprzed lat?
- 2 PASJE: Piotr Krupa o Forreście Gumpie, tajemnicach wrocławskiej kamienicy i "ceratach z supermarketu"
- 3 Naukowcy odkryli tajemnicę obrazów Rembrandta. Chodzi o "Straż nocną"
- 4 Internauci walczą o fabrykę porcelany "Krzysztof". Ruszyła wielka społeczna akcja
- 5 Leopardy dla Ukrainy: Dlaczego lamparcie cętki opanowały Instagram? #FreeTheLeopards
Zajrzyj na nasz inspirujący profil na Instagramie
Najnowsze

Internauci walczą o fabrykę porcelany "Krzysztof". Ruszyła wielka społeczna akcja

Rege-Jean Page jest najprzystojniejszym facetem na tej planecie. Udowodnione naukowo

Oto najmodniejsze paznokcie 2023. Jak osiągnąć "efekt błyszczyka"?

Podhalańska osada wyróżniona w prestiżowym konkursie! To najlepsza inwestycja Europy
