Biennale w Wenecji i wystawa sztuki "Piazza Ucraina"

Biennale w Wenecji - największy na świecie festiwal sztuki - zapowiedział plenerową wystawę „Piazza Ucraina” opartą o dzieła stworzone przez ukraińskich artystów. Zdaniem znawców sztuki wydarzenie ma szczególne znaczenie w związku z wojną w Ukrainie. 

Reklama

"Piazza Ucraina" odbędzie się na terenie Giardini della Biennale i przygotowywane jest przez kuratorów Pawilonu Ukraińskiego - Borysa Filonenko, Lizawetę German i Marię Lanko - wraz z kijowską Fundacją Wiktora Pinczuka oraz podmiotem zwanym Ukraine Emergency Art Fund. Lista artystów nie została jednak jeszcze ujawniona.

- Stając się podmiotem sfery publicznej, prace artystów, zmieniają się w coś większego. Stają się dowodem, artefaktem, dokumentem stanu umysłu. Być może zyskały już status najszczerszej i na pewno niezaprzeczalnej dokumentacji tego wydarzenia: traumy, złości i czystej odwagi – czytamy w oficjalnym oświadczeniu kuratorów "Piazza Ucraina".

Celem organizatorów jest stworzenie przestrzeni do dyskusji pomiędzy ukraińskimi twórcami a publicznością z całego świata. Całość ma działać na zasadzie agory, czyli miejsca spotkań.

Ukraińska sztuka podczas Biennale w Wenecji 

"Piazza Ucraina" nie jest jedynym ukraińskim akcentem podczas weneckiego biennale. Zaledwie kilka dni temu Pinchuk Art Centre zrezygnowała z planów zaaranżowania wystawy artystów nominowanych do nagrody Future Generation Art Prize. W jej miejsce powstanie usankcjonowana przez Biennale „This is Ukraine: Defending Freedom” z pracami Mariny Abramowicz, Damiena Hirsta czy Nikity Kadana. Uczestnicy będą mogli zobaczyć także sztukę Mariji Primaczenko, słynnej artystki ludowej z Ukrainy.

- W ciągu 127 lat istnienia La Biennale rejestrowało wstrząsy i rewolucje jak sejsmograf. Mamy nadzieję, że dzięki "Piazza Ucraina" stworzymy platformę solidarności dla Ukraińców na ziemi Giardinii, wśród historycznych pawilonów, które zostały zbudowane na idei państwa i narodu – ukształtowane przez geopolitykę XX wieku i ekspansji kolonialnych – mówi w oświadczeniu Cecilia Alemani, organizatorka głównych wydarzeń tegorocznego Biennale w Wenecji.

Warto również zaznaczyć, że weneckie biennale zrezygnowało z wystaw sztuki rosyjskiej.