"Piazza Ucraina" na Biennale w Wenecji. To nowy pomysł na wsparcie Ukrainy

Biennale w Wenecji, największy na świecie festiwal sztuki, wzbogacił swój program o wystawę sztuki ukraińskiej. „Piazza Ucraina” to wyraz artystycznej solidarności z cierpiącym narodem ukraińskim.
Biennale w Wenecji i wystawa sztuki "Piazza Ucraina"
Biennale w Wenecji - największy na świecie festiwal sztuki - zapowiedział plenerową wystawę „Piazza Ucraina” opartą o dzieła stworzone przez ukraińskich artystów. Zdaniem znawców sztuki wydarzenie ma szczególne znaczenie w związku z wojną w Ukrainie.
"Piazza Ucraina" odbędzie się na terenie Giardini della Biennale i przygotowywane jest przez kuratorów Pawilonu Ukraińskiego - Borysa Filonenko, Lizawetę German i Marię Lanko - wraz z kijowską Fundacją Wiktora Pinczuka oraz podmiotem zwanym Ukraine Emergency Art Fund. Lista artystów nie została jednak jeszcze ujawniona.
- Stając się podmiotem sfery publicznej, prace artystów, zmieniają się w coś większego. Stają się dowodem, artefaktem, dokumentem stanu umysłu. Być może zyskały już status najszczerszej i na pewno niezaprzeczalnej dokumentacji tego wydarzenia: traumy, złości i czystej odwagi – czytamy w oficjalnym oświadczeniu kuratorów "Piazza Ucraina".
Celem organizatorów jest stworzenie przestrzeni do dyskusji pomiędzy ukraińskimi twórcami a publicznością z całego świata. Całość ma działać na zasadzie agory, czyli miejsca spotkań.
Ukraińska sztuka podczas Biennale w Wenecji
"Piazza Ucraina" nie jest jedynym ukraińskim akcentem podczas weneckiego biennale. Zaledwie kilka dni temu Pinchuk Art Centre zrezygnowała z planów zaaranżowania wystawy artystów nominowanych do nagrody Future Generation Art Prize. W jej miejsce powstanie usankcjonowana przez Biennale „This is Ukraine: Defending Freedom” z pracami Mariny Abramowicz, Damiena Hirsta czy Nikity Kadana. Uczestnicy będą mogli zobaczyć także sztukę Mariji Primaczenko, słynnej artystki ludowej z Ukrainy.
- W ciągu 127 lat istnienia La Biennale rejestrowało wstrząsy i rewolucje jak sejsmograf. Mamy nadzieję, że dzięki "Piazza Ucraina" stworzymy platformę solidarności dla Ukraińców na ziemi Giardinii, wśród historycznych pawilonów, które zostały zbudowane na idei państwa i narodu – ukształtowane przez geopolitykę XX wieku i ekspansji kolonialnych – mówi w oświadczeniu Cecilia Alemani, organizatorka głównych wydarzeń tegorocznego Biennale w Wenecji.
Warto również zaznaczyć, że weneckie biennale zrezygnowało z wystaw sztuki rosyjskiej.
Polecamy
Polecamy
Popularne
- 1 WELL LOOK: Księżna Kate na premierze "Top Gun: Maverick". Zapomnijcie o sukni. Spójrzcie na uśmiech w kierunku Toma Cruisa!
- 2 TWIGGY kiedyś była ikoną. Zobacz, jak dziś wygląda 72-letnia Lesley Lawson?
- 3 Huggy Wuggy opanował polskie szkoły. Psycholodzy ostrzegają rodziców przed popularnym potworkiem z YouTube'a
- 4 Powstanie rosyjska wersja "House of Cards". Odsłoni kulisy władzy na Kremlu
- 5 Słynny wenecki obraz Moneta sprzedany za niebotyczną sumę. Takie arcydzieło na aukcji zdarza się bardzo rzadko
Zajrzyj na nasz inspirujący profil na Instagramie
Najnowsze

Dlaczego kawa przed snem to BARDZO zły pomysł? Naukowcy podają jeszcze jeden zaskakujący powód

Urlop pod namiotem, ale na dachu Porsche. Niecodzienna propozycja dla tych, którzy lubią luksus, ale na łonie przyrody

Pokolenie bezdomnych: planeta im płonie, metaversum nie jest jeszcze ich domem

Taj Mahal najpopularniejszym kierunkiem podróży 2022? Indyjskie mauzoleum jest najczęściej wyszukiwanym obiektem UNESCO
