Archeolodzy pracujący w południowym Peru odkryli starożytny kompleks rytualny na szczycie monumentalnej platformy. Świątynia w kształcie litery "D" zbudowana została przez cywilizację Wari w Pakaytambo, 600 km na południowy wschód od Limy. Wyniki badań dotyczących kompleksu opublikowano w czasopiśmie ‘’Journal of Anthropological Archeology’’. 

Reklama

Tajemnicza cywilizacja Wari – nowe odkrycia archeologów

- Obecność Wari w tym regionie południowego Peru zawsze była nieuchwytna – mówi archeolog David Reid z University of Illinois w Chicago, który kierował badaniami.

- Imperium Wari nie pozostawiło żadnych pisemnych śladów, więc nawet zasięg ich granic politycznych i działań jest słabo określony. Kiedy więc po raz pierwszy zobaczyliśmy obudowę platformy w kształcie litery "D", znak rozpoznawczy świątyń Wari, byliśmy naprawdę podekscytowani - dodaje badacz. 

Świątynia Wari –  kompleks Pakaytambo

Świątynia zbudowana na platformie, powstała w sąsiedztwie budynków mieszkalnych i urzędniczych. Lokalizacja została wybrana strategicznie, między andyjskimi wyżynami i przybrzeżnymi dolinami Arequipy oraz wzdłuż prehistorycznej trasy tranzytowej o zaletach ekologicznych i politycznych.

David Reid sugeruje, że kompleks Pakaytambo był miejscem, w którym lokalne społeczności gromadziły się, aby uczestniczyć w ceremoniach rytualnych organizowanych przez lud Wari.

Place i dziedzińce tego miejsca były wystarczająco duże, aby w wydarzeniach mogły uczestniczyć setki osób. Tłum nie widział jednak, co dzieje się nad nimi, a dostęp do szczytu monumentalnej platformy był prawdopodobnie ograniczony.

 

Peru - starożytna historia państwa

David Reid zidentyfikował kompleks rytualny Wari, badając starożytny system drogowy Peru za pomocą teledetekcji satelitarnej. Następnie miejsce to zostało zbadane w trakcie wykopalisk, a także za pomocą fotogrametrii i dronów, co doprowadziło do stworzenia modeli 3D pozostałości architektonicznych.

Wari to cywilizacja, która wypracowała swoją kulturę jeszcze przed Państwem Inków, w rejonie Andów Środkowych oraz u wybrzeża dzisiejszego Peru.

Cywilizacja rozwijała się w latach 500–1000 n.e. kontrolując znaczną część dzisiejszego Peru za pomocą połączonych szlakami handlowymi ośrodków. To, co jednak jednoczyło Imperium Wari, to wspólne wierzenia i wydarzenia rytualne.

- Miały kluczowe znaczenie dla utrzymania władzy politycznej na dużych odległościach imperium – podkreśla w swoich badaniach David Reid.

Warto dodać, że najnowsze odkrycie otwiera kolejne drzwi w badaniach nad przedinkańską historią Peru. W ostatnim czasie, dzięki nowoczesnym metodom badawczym, na terenie Peru odkryto wiele innych miejsc, w których pojawia się charakterystyczna litera "D". 

Archeologowie zapewniają, że to dopiero początek analiz, a nowe odkrycia pozwolą im wyjaśnić, jaki wpływ na starożytne ludy żyjące w Andach miało imperium Wari. 

Spodobał Ci się Well.pl? Zapraszamy na nasze konto na Instagramie: