Pastelowa kraina czarów robi furorę na Instagramie

Kiedy zaczęłam podróżować, zdałam sobie sprawę z tego, jak wiele można uzyskać w fotografii, pracując tylko na kolorach i kształtach – mówi Teresa Freitas, autorka niezwykłego cyklu zdjęć, w których dominują cukierkowe pastele. – Eksperymentowanie z kolorem daje zupełnie nowe możliwości. Sprawia, że miejsce, które tworzysz na fotografii istnieje, ale jednocześnie go nie ma – dodaje fotografka.

Reklama

Teresa Freitas to fotografka pochodząca z Lizbony, która jakiś czas temu zakochała się w pastelach i właśnie one zdominowały jej prace, które prezentuje na Instagramie. Jak tworzy swoją cukierkową krainę czarów? Po pierwsze szuka miejsc, które kolorystycznie odpowiadają jej wizji, a potem daną fotografię poddaje specjalnej obróbce, by jeszcze bardziej nasycić ją pastelami. Tak powstaje magiczna kraina, która – choć uchwycona przez obiektyw – istnieje tylko w wyobraźni Teresy Freitas.

Co ciekawe, lizbońska fotografka początkowo tworzyła głównie w czerni i bieli, ale szybko okazało się, że to jej nie wystarcza. Zaczęła eksperymentować z kolorem i szukać miejsc lub zdarzeń, które idealnie pasowałyby do jej koncepcji. Jej fotografie tak przypadły do gustu fanom Instagrama, że obecnie artystkę śledzi ponad 200 tys. obserwujących. Pastelowa koncepcja świata Teresy Freitas spodobała się też wielu firmom kosmetycznym czy technologicznym, z którymi współpracuje, tworząc artystyczne reklamy digital. 

Pastelowy świat Teresy Freitas / Teresa Freitas - Instagram Pastelowy świat Teresy Freitas / Teresa Freitas - Instagram

Rzeczywistość a filtry na Instagramie?

Począwszy od parady wojskowej na placu w Sankt Petersburgu, poprzez lizbońskie kamienice, aż do zabytkowych termicznych łaźni w Budapeszcie – wszystko to ze zwykłego ujęcia – dzięki zabiegom Teresy Freitas – przemieniło się w pastelowy obraz.

- Zawsze interesowały mnie barwione fotografie. Z czasem zapragnęłam dać swoim zdjęciom „filmowego looku” – mówi o swoich pracach fotografka i rzeczywiście w zdjęciach Teresy Freitas dostrzec można element estetyki z filmów Wesa Andersona, który także uwielbia pracować z pastelami.

Oglądając zdjęcia Teresy Freitas, nie tyle zachwyca nas samo dzieło, ale fakt, że te miejsca istnieją naprawdę i wydarzyły się w rzeczywistości. Przefiltrowane przez oko i wyobraźnię artystki nabrały zupełnie innego, nowego znaczenia i stały się częścią magicznego świata, który przemawia do nas w zupełnie inny sposób. Tak jakbyśmy zobaczyli inny wymiar tej samej rzeczywistości…

Zobacz galerię zdjęć z pracami Teresy Freitas!