Katedra Notre-Dame - historia wielkiego pożaru

Katedra Notre-Dame dla turystów jest obowiązkowym punktem na mapie Paryża, dla chrześcijan jest ważnym miejscem religijnym uważanym za spuściznę tego wyznania. Rocznie Notre-Dame była odwiedzana przez około 12 milionów osób. Był do kwietnia 2019 roku.

Reklama

Wówczas doszło do tragicznego pożaru, który odbił się szerokim echem na całym świecie. Niemal w każdej stacji telewizyjnej można było oglądać bohaterską akcję strażaków, którzy próbowali ratować katedrę. Ogień dokonał znacznych zniszczeń w kościele, choć nie pochłonął go w całości.

Paryż: Ile kosztował remont katedry Notre-Dame? 

Po tych tragicznych wydarzeniach z całego świata zaczęły napływać darowizny na uratowanie zabytkowej katedry. Łącznie zebrano 854 mln euro. Emmanuel Macron początkowo mówił o swobodnej rekonstrukcji obiektu, ale ostatecznie zdecydowano się na gruntowny remont i odbudowę zgodnie z pierwowzorem i z oryginalnych materiałów.

 

Remont katedry Notre-Dame - kontrowersje wokół odbudowy

Remont i modernizacja Notre-Dame trwa już czwarty rok, a jej realizatorzy tłumaczą, że było to spowolnione okresem pandemii oraz pracami archeologicznymi pod fundamentami kościoła.

Jednocześnie wokół planu odbudowy pojawiło się sporo kontrowersji, a rozmowy toczone przez długi czas również nie przyczyniły się do szybszego otwarcia katedry.

Choć pożar nie zniszczył wnętrza świątyni, zdecydowano, że ono również zostanie odnowione, jednak każdy miał na to inny pomysł. Jedni uważali, że Notre-Dame nie powinna być już symbolem wyłącznie katolickim, a reprezentować także inne religie. Francuscy intelektualiści oponowali jednak za uszanowaniem pierwotnej funkcji kościoła.

- Szanujmy dzieło Violleta-le-Duca (jednego z architektów katedry Notre-Dame – przyp. red.), szanujmy pracę artystów i rzemieślników, których trud zaowocował powstaniem klejnotu architektury i sztuki. Szanujmy zasadę ochrony dziedzictwa, która dotyczy wszystkich zabytków. Odbudowa powinna pozwolić nam odnaleźć autentyzm miejsca i jego doświadczenia z poszanowaniem jego harmonii i spójności – argumentowali swój punkt widzenia tradycjonaliści.

Ostatecznie, jak już wspomnieliśmy, postanowiono, że katedra Notre-Dame przejdzie gruntowny remont, jednak z zachowa oryginalny kształt i funkcję. 

 

Kiedy zakończy się remont katedry Notre-Dame?

To pytanie od niemal czterech lat zadają sobie wszyscy. Pierwotnie francuski rząd planował otworzyć katedrę Notre-Dame latem 2024 roku, przed Igrzyskami Olimpijskimi. Ostatecznie remont nieco się przedłuży. Turyści przybywający na to sportowe wydarzenie do Paryża będą mogli podziwiać jedynie nowo otwartą wystawę „Notre-Dame de Paris: w sercu placu budowy”, która znajduje się w podziemnej galerii przy katedrze.

Ks. Olivier Ribadeau-Dumas, który od 5 miesięcy jest rektorem Notre-Dame i w imieniu Kościoła czuwa nad jej odbudową, zdradził w ostatnim z wywiadów, że otwarcie świątyni zaplanowane jest na 8 grudnia 2024 roku.

W rozmowie z agencją SIR rektor wyznał, że arcybiskup Paryża wyznaczył konkretne warunki, które muszą być spełnione do ponownego otwarcia: ma być to otwarcie definitywne, zarówno dla wiernych, jak i zwiedzających, a ołtarz główny ma się znajdować już na swoim miejscu. 

Czy termin ten zostanie dotrzymany? Tego dzisiaj nie możemy być pewni. Pewne jest natomiast, że odbudowana Notre-Dame odzyska swój dawny blask! 

Lisa Bergugnat - kuratorka właśnie otwartej wystawy o katedrze w paryskim Muzeum Architektury - zdradza, że warto czekać na finał prac.

– Przez oczyszczone okna zacznie wpadać znacznie więcej światła – mówiła. - Pożar stał się pretekstem do oczyszczenia katedry z pyłu, kurzu i brudu, który osadził się na wnętrzach przez lata użytkowania. Wcześniej miasto nie mogło pozwolić sobie na tak gruntowny remont nie tylko ze względów finansowych, ale przede wszystkim prace te wymagałyby zamknięcia kościoła na bardzo długi czas.