Obrazy Józefa Hałasa w paryskim Centrum Pompidou

Zmarły w 2015 r. Józef Hałas to jeden z najważniejszych artystów współczesnych, który wymieniany jest w wąskim gronie największych klasyków polskiej sztuki nowoczesnej obok nazwisk takich jak Jerzy Nowosielski, Stefan Gierowski czy Stanisław Fijałkowski.

Reklama

Teraz paryskie Centrum Pompidou potwierdziło przynależność Hałasa także do ścisłej światowej czołówki, włączając prace wrocławskiego malarza do swojej oficjalnej kolekcji. Informację tę przekazała Ewa Kaszewska, polska kuratorka sztuki i założycielka Fundacji Galeria II Piętro, która na Facebooku prowadzi profil poświęcony twórczości artysty o nazwie "Kaszewska o Hałasie".

– Decyzja o przyjęciu prac Józefa Hałasa do kolekcji Centrum Pompidou to przede wszystkim efekt olbrzymiej pasji, zaangażowania, konsekwencji oraz niezwykłej miłości dla dokonań artysty. To nie od chęci artysty zależy, czy jego praca zostanie przyjęta, ale od skrupulatnej sekcji kuratorów – mówiła Kaszewska w rozmowie z serwisem wroclaw.pl.

Warto zaznaczyć, że Hałas tym samym stał się także jedynym z nielicznych polskich artystów, którego dzieła znalazły się w oficjalnej kolekcji paryskiego Centrum Pompidou. Poza nim galeria w swoich zbiorach posiada prace Katarzyny Kobro, Władysława Strzemińskiego, Henryka Stażewskiego oraz Wojciecha Fangora, czyli absolutnej elity polskiej sztuki współczesnej.

Według Ewy Kaszewskiej największy udział w przyjęciu prac Józefa Hałasa do Centrum Pompidou miał natomiast Marcin Kida, ekonomista i kolekcjoner sztuki, który na początku 2022 r. przekonał Michaela Gauthiera, przedstawiciela paryskiej galerii, do przyjrzenia się sztuce wrocławskiego malarza. Kurator następnie odwiedzał m.in. samą Kaszewską oraz córkę Józefa Hałasa - Katarzynę.

Nowe przeciwstawienie, 90 x 90, Józef Hałas, fot. Muzeum Architektury we Wrocławiu Nowe przeciwstawienie, 90 x 90, Józef Hałas, fot. Muzeum Architektury we Wrocławiu

Ostatecznie w połowie marca 2023 r. Centrum Pompidou przyjęło do swojej kolekcji dwa obrazy Józefa Hałasa z cykli: „Wnętrza” oraz „Przeciwstawienia”. Jeden z nich został przekazany przez córkę artysty, drugi – przez francuskiego kolekcjonera Gabriela Kermiche.

W Polsce twórczość Józefa Hałasa można podziwiać przede wszystkim w jego rodzinnym mieście. Największy zbiór prac artysty znajduje się w Muzeum Sztuki Współczesnej, oddziale Muzeum Narodowego we Wrocławiu, które mieści się w Pawilonie Czterech Kopuł.