Paryż: Centrum Pompidou będzie zamknięte przez 5 lat z powodu remontu 

262 mln euro – tyle ma kosztować gruntowny remont Centrum Pompidou w Paryżu, który rozpocznie się już w 2025 roku i ma potrwać do 2030. Tym samym paryskie muzeum specjalizujące się w sztuce nowoczesnej i współczesnej zmieniło plany związane z remontem. Początkowo bowiem przewidywano, że Pompidou zostanie zamknięte jeszcze w tym roku, a jego remont potrwa do 2027 roku. Teraz przedstawiciele instytucji przesunęli zarówno moment zamknięcia, jak i zakończenia remontu.

Reklama

Nowy harmonogram oznacza również, że Centrum Pompidou nie zostanie otwarte na 50. rocznicę powstania, czyli w 2027 roku.

Wielomilionowy remont paryskiego Pompidou skoncentruje się przede wszystkim na renowacji słynnego budynku zaprojektowanego przez Richarda Rogersa i Renzo Piano, który od początku powstania w latach 70. XX wieku uległ znacznym uszkodzeniom.

Warto również dodać, że Atelier Brancusi – dawna pracownia słynnego modernistycznego rzeźbiarza, w czasie remontu zostanie przeniesiona „serca budynku głównego”, stając się integralną częścią całego Pompidou. Paryskie muzeum przewiduje również odnowienie biblioteki, a także stworzenie bardziej interaktywnych i figitalnych (łączenie świata realnego z wirtualnym) przestrzeni.

PARYŻ: Centrum Pompidou / Shutterstock PARYŻ: Centrum Pompidou / ShutterstockCentrum Pompidou zapowiada globalną ekspansję 

Gruntowny remont ma być jednocześnie połączony z pracą nad stworzeniem tzw. muzeów – satelistów, które mają zostać otwarte w Brukseli i Jersey City. Globalna sieć placówek Pompidou przewiduje, że nowe oddziały mają zostać otwarte odpowiednio już w 2025 i 2026 roku. Centrum Pompidou ma również ambitne plany związane z uruchomieniem kolejnych muzeów w Seulu, w Al-Ula w Arabii Saudyjskiej, a także w Brazylii.

PARYŻ: Centrum Pompidou / Shutterstock PARYŻ: Centrum Pompidou / Shutterstock

 

Centrum Pompidou - wystawy w 2024 i 2025 roku 

Zanim jednak Pompidou zamknięte zostanie na 5 lat, przedstawiciele paryskiego przybytku sztyki planują kilka ciekawych i ważnych wydarzeń. W 2024 paryskie Pompidou zaprasza na największą w dziejach wystawę Constantina Brancusiego, a także obchody stulecia surrealizmu. W 2025 roku – jeszcze przed oficjalnym zamknięciem – planowana jest natomiast ekspozycja poświęcona czarnej sztuce Paryża z lat 1950 – 1990.