Papież Franciszek oddaje Grecji watykańską kolekcję marmurów z Partenonu. To przełom w świecie sztuki

Papież Franciszek oddaje Grecji watykańską kolekcję marmurów z Partenonu. Według Watykanu to historyczne wydarzenie ma zwiększyć presję na instytucje kultury, które wciąż niechętnie rozstają się ze swoimi spornymi kolekcjami.
Papież Franciszek oddaje watykańską kolekcję marmurów z Partenonu
Papież Franciszek zdecydował się przywrócić do Grecji trzy fragmenty murów z Partenonu, które do tej pory znajdowały się w Muzeum Watykańskim. Jego posunięcie nazwano „darowizną” dla Hieronima II, prawosławnego arcybiskupa Aten i uważa się, że to „konkretny znak szczerego podążania drogą ekumeniczną".
Rzeźby Partenonu to pozostałości grupy marmurowych płaskorzeźb i rzeźb naczółkowych z zewnętrznych ścian świątyni Ateny na Akropolu w Atenach. Ich fragmenty porozrzucane są po muzeach w całej Europie, choć szczególnie ważne zdają się być dla Wielkiej Brytanii - od 1816 roku są centralnym elementem galerii British Museum.
Decyzja papieża Franciszka o przekazaniu „darowizny” według ekspertów sztuki z pewnością przejdzie do historii. Jak twierdzą, to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturowych ostatnich czasów, a powrót 2500-letnich rzeźb do Grecji w pewnym sensie jawi się jako symbol początku globalnego zjednoczenia.
Wydaje się jednak, że nawet Watykan nie zmotywuje niektórych państw do podjęcia podobnych decyzji.
Polecamy
Polecamy
Czy Wielka Brytania pójdzie śladami papieża Franciszka?
Jakiś czas temu George Osborne - przewodniczący British Museum - i Kyriakos Mitsotaki - premier Grecji - spotkali się w Londynie, aby omówić możliwość wypożyczenia wspomnianych marmurów Grecji.
Kyriakos Mitsotakis stwierdził, że jest gotowy na długie rozmowy. Chce osobiście znaleźć rozwiązanie korzystne dla obu stron, bez względu na wszystko. British Museum jednak nie jest tak skore do dyskusji.
Jego przedstawiciele przyznali, że rzeczywiście zależy im na rozbudowaniu nowego partnerstwa z Grecją, ale „nie zamierzają demontować tak wspaniałej kolekcji, która niesie za sobą niezwykłą historię człowieczeństwa”. W porównaniu do innych państw, Wielka Brytania zdaje się być zatem wyjątkowo nieprzychylna muzealnej wymianie.
Z drugiej strony kilka miesięcy temu Włochy ogłosiły, że fragment fryzu wschodniego Partenonu znajdujący się w muzeum na Sycylii zostanie przekazany Atenom.
Artefakt przedstawiający stopę bogini Artemidy wystającą z tuniki, został zwrócony w ramach czteroletniej umowy pożyczki między Grecją a Muzeum Archeologicznym Antonio Salinasa w Palermo. W zamian za fragment Muzeum Akropolu pożyczyło Włochom posąg bogini Ateny z V wieku p.n.e. oraz amforę z VIII wieku p.n.e.
Polecamy
Popularne
- 1 "Titanic" powraca do kin! Co wiemy o nowej wersji filmowego hitu?
- 2 Sztuczna inteligencja rozpoznała zaginiony obraz Rafaela? Badacze są zdumieni
- 3 "Znachor" wróci na ekrany! Netflix pracuje nad nową adaptacją kultowego filmu. Kiedy premiera?
- 4 IKEA x Annie Leibovitz. Słynna fotografka sprawdzi, „jak mieszkają współcześni ludzie”
- 5 Indiana Jones 5, Barbie, Diuna 2. Oto 13 najgorętszych premier filmowych 2023 roku
Zajrzyj na nasz inspirujący profil na Instagramie
Najnowsze

Bill Gates walczy o planetę, podróżując prywatnym samolotem. I nie uważa tego za hipokryzję

Skoda, Audi czy Mini Morris - jakimi markami aut jeżdżą najmądrzejsi kierowcy? Ciekawe wyniki badań

Królowa Śniegu wróciła do Polski. Ta polska wieś hitem internetu. "Zaspy jak za starych dobrych czasów"

Figurki z Kinder Niespodzianki na celowniku kolekcjonerów. Niektóre mogą być warte fortunę!
