Papież Franciszek oddaje watykańską kolekcję marmurów z Partenonu

Papież Franciszek zdecydował się przywrócić do Grecji trzy fragmenty murów z Partenonu, które do tej pory znajdowały się w Muzeum Watykańskim. Jego posunięcie nazwano „darowizną” dla Hieronima II, prawosławnego arcybiskupa Aten i uważa się, że to „konkretny znak szczerego podążania drogą ekumeniczną".

Reklama

Rzeźby Partenonu to pozostałości grupy marmurowych płaskorzeźb i rzeźb naczółkowych z zewnętrznych ścian świątyni Ateny na Akropolu w Atenach. Ich fragmenty porozrzucane są po muzeach w całej Europie, choć  szczególnie ważne zdają się być dla Wielkiej Brytanii - od 1816 roku są centralnym elementem galerii British Museum.

Decyzja papieża Franciszka o przekazaniu „darowizny” według ekspertów sztuki z pewnością przejdzie do historii. Jak twierdzą, to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturowych ostatnich czasów, a powrót 2500-letnich rzeźb do Grecji w pewnym sensie jawi się jako symbol początku globalnego zjednoczenia.

Wydaje się jednak, że nawet Watykan nie zmotywuje niektórych państw do podjęcia podobnych decyzji.

Czy Wielka Brytania pójdzie śladami papieża Franciszka?

Jakiś czas temu George Osborne - przewodniczący British Museum - i Kyriakos Mitsotaki - premier Grecji - spotkali się w Londynie, aby omówić możliwość wypożyczenia wspomnianych marmurów Grecji.

Kyriakos Mitsotakis stwierdził, że jest gotowy na długie rozmowy. Chce osobiście znaleźć rozwiązanie korzystne dla obu stron, bez względu na wszystko. British Museum jednak nie jest tak skore do dyskusji.

Jego przedstawiciele przyznali, że rzeczywiście zależy im na rozbudowaniu nowego partnerstwa z Grecją, ale „nie zamierzają demontować tak wspaniałej kolekcji, która niesie za sobą niezwykłą historię człowieczeństwa”.  W porównaniu do innych państw, Wielka Brytania zdaje się być zatem wyjątkowo nieprzychylna muzealnej wymianie.

Z drugiej strony kilka miesięcy temu Włochy ogłosiły, że fragment fryzu wschodniego Partenonu znajdujący się w muzeum na Sycylii zostanie przekazany Atenom. 

Artefakt przedstawiający stopę bogini Artemidy wystającą z tuniki, został zwrócony w ramach  czteroletniej umowy pożyczki  między Grecją a Muzeum Archeologicznym Antonio Salinasa w Palermo. W zamian za fragment Muzeum Akropolu pożyczyło Włochom posąg bogini Ateny z V wieku p.n.e. oraz amforę z VIII wieku p.n.e.