Viva Magenta kolorem roku 2023

W roku 2020 był Classic Blue, w 2021 Pantone zdecydował się na połączenie radosnej cytryny i szarości (Illuminating and Ultimate Gray), a w 2022 postawił na dynamiczny i futurystyczny Very Peri. Jaki zatem odcień zdominuje – zdaniem instytutu Pantone – nasze kolorystyczne wybory w 2023? Rozpoczął się grudzień, a zatem czas na decyzję! Kolorem roku 2023 zostaje… VIVA MAGENTA!

Reklama

- To niecodzienny kolor na niecodzienne czasy – tak przedstawiciele Instytutu Pantone zapowiadali Pantone Color of The Year 2023 podczas targów sztuki Art Basel w Miami.

- To kolor, który łączy ciepłe i zimne odcienie, przeszłość i przyszłość, fizyczną i wirtualną rzeczywistość – dodała Laurie Pressman, wiceprezeska Pantone Color Institute.

Viva Magenta to bardzo ciekawy odcień, ale jednocześnie trudny i nieoczywisty. Łączy w sobie odcienie niebieskości i czerwieni, oscylując wokół takich barw, jak bordo, jagoda, czy nasz „polski buraczek”. Jest jednocześnie ciepły i chłodny, wiążąc się w swej symbolice z wieloma emocjami.

- Odważny, nieustraszony, pulsujący – opisują kolor roku 2023 jego twórcy. – Jest nim radość i optymizm, a tego właśnie teraz bardzo potrzebujemy – komentowała dalej Leatrice Eiseman, dyrektor wykonawcza Pantone Color Institute.

Viva Magenta - kolor roku 2023 według Pantone / materiały prasowe Viva Magenta - kolor roku 2023 według Pantone / materiały prasowe

Pantone wybrał kolor roku 2023 - odważny odcień na trudne czasy

Viva Magenta ma dodać nam otuchy po latach pandemii, wlać w nas energię i nadzieję na przyszłość. Wszystko po to, by – zdaniem Laurie Pressman, stworzyć lepszy świat.

- Żyjemy w czasach, w których tak wielu ludzi zachowuje się agresywnie. Potrzebujemy odwagi, ale jednocześnie szukamy czegoś, co wzmacnia naszą radość. Obecne życie jest niekonwencjonalne i stanowi wyzwanie pod wieloma względami – myślę, że szukamy rzeczy, które pomogą nam uciec od tych trudności – komentowała dalej wiceprezeska instytutu.

Cóż, musimy przyznać, że wibrująca Viva Magenta to bardzo trudny kolor w modzie, czy designie, ale jednocześnie – przy odpowiednim potraktowaniu – może wnieść wiele głębi do naszych stylizacji czy wnętrz. Z pewnością też kolor ten pojawi się wokół nas, bo na „kolorystyczne wróżby” Pantone zwykle mocno i zdecydowanie odpowiada marketing.

Viva Magenta - kolor roku 2023 według Pantone / materiały prasowe Viva Magenta - kolor roku 2023 według Pantone / materiały prasowe

Viva Magenta "pulsuje w siatkówce oka" 

Co o Viva Magenta sądzi James Fox – wybitny historyk sztuki i twórca książki „Świat według kolorów”?

- Wydaje się, że to trafny wybór na okres, w którym wszystko wydaje się bardzo szare, ciemne i mętne, a wiele osób straciło nadzieję – komentuje na łamach The Guardian.

 – Zasadniczo jest to kolor, który doskonale symbolizuje odporność ludzkiego ducha. Przy całym swoim nienaturalnym, wręcz cyfrowym, wyglądzie Viva Magenta przywodzi na myśl gliny, malowidła naskalne, a nawet kolory galaktyki. Uważa się, że najstarsze rośliny na Ziemi, zanim jeszcze nauczyły się produkować chlorofil, miały podobny purpurowy odcień. Ten kolor pulsuje na siatkówce oka – podsumowuje James Fox.

Viva Magenta - kolor roku 2023 według Pantone / materiały prasowe Viva Magenta - kolor roku 2023 według Pantone / materiały prasowe

Magenta - historia koloru 

Ekspert dodaje, że magenta to sztuczny kolor, który został spreparowany w połowie XIX wieku po nieoczekiwanym wynalezieniu fioletu – pierwszego syntetycznego barwnika anilinowego. Odkryto go dokładnie w 1859 roku w dwóch miejscach na raz – Wielkiej Brytanii i Francji. James Fox opowiada o historii magenty, przypominając, że nazwa koloru wywodzi się od miasta Magenta na terenie Lombardii, gdzie rok po odkryciu odcienia, stoczona została bitwa między wojskami Francji i Sardynii a Austrią. James Fox podkreśla jednak, że kolor ten nie symbolizował odcienia zakrwawionych żołnierskich mundurów, ale miał wyrażać solidarność z walczącymi o niepodległość Włochami.

- Rok temu wiele osób nigdy nie słyszało o Mariupolu. Dziś wszyscy o nim usłyszeliśmy. Tak jak większość Brytyjczyków wspiera Ukrainę w jej dzisiejszej bitwie, tak w XIX wieku większość wspierała włoską wojnę o niepodległość… Moment, z którego wyłoniła się magenta, był pod pewnymi względami podobny do naszego – podsumowuje ekspert.

Niezależnie jakie emocje odkrywamy w sobie, przyglądając się kolorowi roku 2023 wybranemu przez Instytut Pantone, jedno jest pewne - obok Viva Magenta trudno przejść obojętnie. I może właśnie w tym tkwi jego siła!