Najlepiej czytane książki w Polsce - nowy raport Biblioteki Narodowej

34 proc. co najmniej piętnastoletnich Polek i Polaków w ciągu ostatniego roku przeczytało przynajmniej jedną książkę, wynika z najnowszego raportu czytelniczego Biblioteki Narodowej za 2022 r. Po siedem i więcej pozycji w ubiegłych dwunastu miesiącach sięgnęło natomiast 7 proc. osób, co oznacza, że obydwie te wartości pozostały na dokładnie tym samym poziomie w stosunku do roku 2021 i są najniższe od roku 2015.

Reklama

Remigiusz Mróz - najlepiej czytany autor w Polsce 

Badanie wskazuje jednak, że nie tylko nasze nawyki czytelnicze nie ulegają większym zmianom, ale także nasze gusta. Najpopularniejszym autorem w Polsce wciąż pozostaje bowiem Remigiusz Mróz, który na szczycie zestawienia znajduje się nieprzerwanie od 2019 r.

Tuż za nim uplasował się... Henryk Sienkiewicz, ale i w tym przypadku również nie można mówić o zaskoczeniu. Autor „W pustyni i w puszczy” pozostaje w czołówce od 2015 r. przy czym na samym szczycie znalazł się w 2016 i 2018 r. Pierwszą trójkę ulubionych pisarzy i pisarek Polaków domyka J.K. Rowling, autorka serii o Harrym Potterze i detektywie Cormoranie Strike’u.

Trudno się jednak dziwić tym wynikom, jako że wśród najpoczytniejszych typów książek dominuje literatura obyczajowa i popularna, a także kryminał, thriller oraz powieść detektywistyczna. I o ile Henryk Sienkiewicz niekoniecznie kwalifikuje się do którejś z tych kategorii, to jednak wciąż pozostaje on jednym z najważniejszych pisarzy we współczesnym kanonie lektur. Podobnie zresztą jak Adam Mickiewicz, który w zestawieniu czytelniczym za 2022 r. znalazł się na miejscu czwartym.  

Najpopularniejsi pisarze i pisarki w Polsce w 2022

Pełna lista najpopularniejszych pisarzy i pisarek w Polsce prezentuje się następująco:

  1. Remigiusz Mróz
  2. Henryk Sienkiewicz
  3. J.K. Rowling
  4. Adam Mickiewicz
  5. Nicholas Sparks
  6. Harlan Coben
  7. Jo Nesbø
  8. Stephen King
  9. Aleksander Kamiński
  10. Katarzyna Bonda