Oscary 2023: Torby z prezentami za 126 tys. dolarów

Wokół oscarowych toreb z prezentami, które otrzymują goście VIP na Oscarach krążą już legendy. Upominki nazywane są "Everyone Wins", ponieważ najważniejsi przedstawiciele świata filmu otrzymują je niezależnie czy zostaną laureatami złotej statuetki czy nie.

Reklama

Na tegoroczną 95. ceremonię Oscarów przygotowano wyjątkowy pakiet prezentów, których wartość szacuje się na 126 tys. dolarów. 26 gwiazd, wśród których są m.in. Cate Blanchett, Michelle Williams, Steven Spielberg czy Jimmy Kimmel, otrzyma wartą 40 tys. dolarów wycieczkę do kanadyjskiej posiadłości, luksusowe wakacje na włoskim wybrzeżu i działki o nieznanej wielkości w Australii. Lash Fary, założyciel Distinctive Assets, agencji, która zajmuje się legendarnym torbami na Oscary, zdradził w rozmowie z Forbes, na czym polega wyjątkowość tych wycieczek. 

- Te gwiazdy stać na podróże po całym świecie. Tu nie chodzi o to, że są one darmowe, tylko o to, że znaleźliśmy unikatowe miejsca, które jednocześnie zapewnią im prywatność.

To jednak nie wszystko. Wśród prezentów znajdują się także lifting twarzy w prestiżowej klinice i zabiegi odbudowy włosów. Na mniejsze gifty składają się m.in. organiczne ręcznie zbierane daktyle, jadalny olejek do masażu i wyjątkowy mleczny chleb od Ginzy Nishikawy.

Torby z prezentami na Oscarach to sposób na promocję

Jak się okazuje, aby dany produkt pojawił się w oscarowym gift packu, firmy płacą niemałe pieniądze. "The Guardian" zdradził, że koszt takiej promocji to 4 tys. dolarów. Lash Fary skomentował tę formę marketingu w informacji prasowej. 

- Większość marek, które uwzględniamy, pochodzi z różnorodnej i integracyjnej gamy małych firm, które w znaczący sposób korzystają z globalnej ekspozycji, jaką zapewnia im skojarzenie z najważniejszą nocą w Hollywood. To marketing celebrytów z misją.

Torby prezentowe nie są oficjalnie zatwierdzone przez Akademię

Choć wspomniane i czule nazwane "Everyone Wins" upominki są nierozerwalnie kojarzone z Oscarami, to nie są one oficjalnie zatwierdzone przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej (A.M.P.A.S.), która przyznaje złote statuetki.

 

Warto dodać, że Distinctive Assets rozdaje gwiazdom oscarowe torby niezależnie od 2002 roku, co nie zawsze spotykało się z uznaniem Akademii. W 2016 roku organizatorzy Oscarów pozwali agencję Lasha Fary'ego za wykorzystanie wizerunku Oscara na torbach prezentowych i nadszarpnięcie ich dobrego imienia. Wówczas wśród upominków znalazły się m.in. zabawki erotyczne, waporyzator wykorzystywany przy e-papierosach i marihuanie oraz wampirzy lifting piersi. W pozwie wspomniano także o niestosowności wręczania tak drogich prezentów.

Sprawa została rozstrzygnięta, a niezależne gift packi wciąż lądują u nominowanych.

Najdroższe prezenty w historii Oscarów

Co ciekawe, wartość tegorocznych prezentów oscarowych nie jest najwyższa w historii Oscarów. Podarunki, które znalazły się w pakiecie przygotowanym na ceremonię w 2020 roku, osiągnęły kwotę 225 tys. dolarów. Nominowani otrzymali wówczas m.in.  podróż luksusowym jachtem, jedwabne kimono, wakacje na Wyspach Kanaryjskich i czekoladki z dodatkiem konopi indyjskich.