"Nawalny" - dokumentalna opowieść o życiu rosyjskiego opozycjonisty, który trzy lata temu został otruty, a obecnie odsiaduje wyrok w łagrze, został nagrodzony Oscarem w kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny.

Reklama

Oscary 2023: "Nawalny" – o czym opowiada film? 

Dokument zrealizowany przez CNN Films i HBO Max, pokazuje jak Aleksiej Nawalny wraca w Niemczech do zdrowia, po tym jak w 2020 roku podano mu trujący bojowy środek chemiczny – nowiczok.

Rosyjscy lekarze w Omsku nie potwierdzili zatrucia, stwierdzili, że aktywista cierpi na "zaburzenia metaboliczne",  a państwowe media zarzuciły mu przyjmowanie halucynogenów i antydepresantów ze Stanów Zjednoczonych, które w Rosji są nielegalne.

W filmie widzimy również, jak Aleksiej Nawalny, współpracując z dziennikarzami śledczymi serwisu Bellingcat, ujawnia szczegóły dotyczące zamachu na jego życie – podając się za przedstawiciela rosyjskich władz, kontaktuje się z jednym z funkcjonariuszy FSB, a ten opowiada mu o szczegółach operacji podczas, której go otruto.

Julia Nawalna, żona rosyjskiego opozycjonisty z ekipą filmu Julia Nawalna, żona rosyjskiego opozycjonisty z ekipą filmu

 

Aleksiej Nawalny – losy rosyjskiego opozycjonisty

Kiedy Aleksiej Nawalny doszedł do zdrowia, w 2021 roku zdecydował się na powrót z Niemiec do Rosji. W styczniu 2021, kiedy wylądował w Moskwie, został natychmiast aresztowany. Zanim jednak wrócił do kraju, zdawał sobie sprawę z tego, że zostanie pozbawiony wolności, z tego też powodu, nakręcił wcześniej film dla swoich zwolenników. 

- Nie wolno ci się poddawać – mówi w filmie. - Jeśli zdecydują się mnie zabić, oznacza to, że jesteśmy niesamowicie silni. 

Ostatecznie Aleksiej Nawalny został skazany łącznie na 11,5 roku więzienia w dwóch różnych sprawach dotyczących defraudacji środków finansowych. Opozycjonista twierdzi jednak, że jest niewinny.

W jednej z ostatnich scen filmu Aleksiej Nawalny jest pytany o to, jakie jest jego przesłanie do Rosjan na wypadek, gdyby został zamordowany.

– Nie wolno wam się poddać – odpowiada.

Oscary 2023: Żona Aleksieja Nawalnego z przejmującym przesłaniem do świata 

- Aleksieju, świat nie zapomniał o twoim ważnym przesłaniu dla nas wszystkich... Nie możemy bać się przeciwstawiać dyktatorom i autorytaryzmowi, gdziekolwiek on podnosi głowę – powiedział reżyser filmu ‘’Nawalny”, Daniel Roher podczas odbierania Oscara dla najlepszego dokumentu.

 

Na oscarowej scenie pojawiła się również Julia Nawalna, żona więzionego aktywisty. Wygłosiła przejmujące słowa.

- Mój mąż jest w więzieniu za mówienie prawdy. Mój mąż siedzi w więzieniu tylko za obronę demokracji. Aleksieju, marzę o dniu, kiedy będziesz wolny i nasz kraj będzie wolny. Pozostań silny, moja miłości – powiedziała.