Oscary 2023 bez czerwonego dywanu

Za nami najważniejsza noc w świecie filmu - gala wręczenia Oscarów. Tegoroczna ceremonia zapisze się na kartach historii filmu z wielu powodów. Jednak ciekawostką dla fanów Oscarów może być fakt, że po raz pierwszy od 1961 roku gwiazdy przybywające do Dolby Theatre nie pozowały na czerwonym dywanie. Tym razem była to tkanina w kolorze szampańskim.

Reklama

Oscary 2023: Cate Blanchett na szampańskim dywanie / Getty Images Oscary 2023: Cate Blanchett na szampańskim dywanie / Getty Images

 

Oscary 2023. Dlaczego dywan był w kolorze szampańskim?

Tuż przed Oscarami 2023, podczas ceremonii rozwinięcia dywanu media i fotoreporterzy zostali zaskoczeni. Zamiast tradycyjnego czerwonego dywanu rozwinięto kobierzec w kolorze... szampańskim! 

Bill Kramer, CEO Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej zdradził w rozmowie z Associated Press, że taki kolor dywanu w kontraście z otaczającymi go czerwonymi zasłonami sprawi, że będzie się on prezentował bardziej elegancko

Propozycja zmiany wyszła od konsultantów kreatywnych - Lisy Love, wieloletniej współpracowniczki "Vogue'a" oraz Raúla Vili, dyrektora kreatywnego Met Gali w Nowym Jorku.

- Nowe, odważne przywództwo wiąże się z odważnymi decyzjami. Nie mieliśmy tak znaczącej zmiany od ponad 15, 20 lat, a ta jest dość odważna. Myślę, że świat da nam znać, co o tym sądzi - mówił podczas odsłonięcia nowego koloru Joe Lewis, reżyser czerwonego dywanu.

Jimmy Kimmel o nowym kolorze czerwonego dywanu

Jimmy Kimmel, który trzeci raz z rzędu prowadził ceremonię wręczenia Oscarów, był także obecny na rozwinięciu szampańskiego dywanu. Nowy kolor skomentował, nawiązując do zeszłorocznego skandalu, kiedy Chris Rock został spoliczkowany na scenie przez Willa Smitha. Wszystko przez żarty z fryzury żony aktora, Jady Pinkett Smith, na które komik sobie pozwolił. 

- Myślę, że decyzja o zmianie czerwonego dywanu na szampański pokazuje, jak bardzo jesteśmy pewni, że na gali nie poleje się krew - mówił Jimmy Kimmel. 

Oscary: Historia czerwonego dywanu

Tradycja czerwonego dywanu sięga 1961 roku, kiedy w Santa Monica Civic Auditorium miała miejsce 33. ceremonia wręczenia Oscarów. Była to pierwsza gala transmitowana przez telewizję ABC. Obraz był wówczas czarno-biały. Widzowie ujrzeli czerwony dywan w pełnym kolorze podczas transmisji w 1966 roku.

Michelle Williams na szampańskim dywanie Oscarów 2023 / fot. Kyusung Gong / ©A.M.P.A.S. Michelle Williams na szampańskim dywanie Oscarów 2023 / fot. Kyusung Gong / ©A.M.P.A.S.