Oscary 2022: WME rezygnuje z gali rozdania nagród z powodu wojny w Ukrainie

William Morris Endeavor (WME) – amerykańska agencja talentów – zrezygnowała z roli gospodarza podczas tegorocznej gali rozdania nagród Oscara. Zamiast tego przekazuje darowiznę UNICEF wartą milion dolarów. Firma poinformowała, że tym razem jej zasoby lepiej przysłużą się gdzie indziej.

Reklama

- Śledziłem inwazję Rosji na Ukrainę. Byłem w szoku, przetwarzając rozdzierające serce historie i obrazy, zastanawiając się, w jaki sposób możemy udzielić naszego wsparcia. Mając to na uwadze, nasz zespół kierowniczy postanowił przekazać milion dolarów na rzecz UNICEF. W tym roku darowizna zastąpi miejsce dużej imprezy oscarowej – czytamy w oficjalnym oświadczeniu Lloyda Brauna, prezesa agencji WME.

Wśród klientów WME, którzy zostali w tym roku nominowani do Oscara znajdziemy: Javiera Bardema, Kennetha Branaghta, Guillermo del Toro, Maggie Gyllenhaal, Lin-Manuel Mirandę, Adama McKay, Kristen Stewart i Denzel Washington.

Tegoroczna gala stoi więc po znakiem zapytania. Organizatorzy zaś milczą. 

 

Aktorzy sprzeciwiają się decyzji organizatorów tegorocznej gali Oscarów

Okazuje się jednak, że decyzja WME nie jest jedynym problemem Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Aktorzy i reżyserowie są wściekli na organizatorów ze względu na rezygnację z prezentacji aż ośmiu kategorii filmowych. Zamiast nich do transmisji ma dołączyć seria skeczów i numerów tanecznych, których zadaniem jest podniesienie oglądalności.

 

Przedstawiciele środowiska filmowego są oburzeni. Skierowali do prezesa Akademii – Dave’a Rubina – list otwarty, w którym żądają o równe traktowanie wszystkich twórców. Głos sprzeciwu wyrazili m.in. James Cameron, Kathleen Kennedy, John Williams czy Danete Ferreti, którzy twierdzą, że w obliczu obecnych wydarzeń "elementy rozrywkowe" nie są wskazane. 

- Więcej numerów tanecznych i kiepskich dowcipów nie poprawi waszej oglądalności. Może to zrobić prawdziwe uhonorowanie ważnych i intrygujących aspektów tworzenia kina – mówi John Ottman, laureat Oscara za montaż filmu „ Bohemian Rhapsody”.