Ceremonie rozdania nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej z reguły obfitują w pamiętne chwile: poruszające wystąpienia, ikoniczne zdjęcia, nieoczekiwane tryumfy. Nie inaczej było podczas 94. gali wręczenia Oscarów w 2022 roku, tyle że najbardziej charakterystyczna sytuacja, która rozegrała się w trakcie uroczystości, przejdzie do historii z zupełnie innych względów.

Reklama

Oscary 2022 – Will Smith uderzył Chrisa Rocka

Chris Rock podczas wystąpienia zapowiadającego przyznanie nagród za najlepszy film dokumentalny zrobił w swoim monologu aluzję do tego, że Jada Pinkett Smith jest łysa. Dowcip nie przypadł jednak do gustu Willowi Smithowi – mężowi aktorki – który ku zaskoczeniu wszystkich wszedł na scenę i otwartą dłonią uderzył Chrisa Rocka w twarz.

– Wow. Wow. Will Smith właśnie spuścił mi wpi****l – powiedział zszokowany Rock tuż po incydencie.

Wcześniej ze Smitha zażartowała m.in. prowadząca całą uroczystość Regina Hall, która podczas jednego ze swoich monologów zauważyła, że aktor jest w otwartym związku małżeńskim z Pinkett Smith. Jednak dopiero późniejszy żart Rocka wywołał nieoczekiwaną reakcję ze strony Smitha.

Sytuacja spowodowała, że amerykański nadawca na moment wyciszył transmisję, by emocje zdążyły się nieco uspokoić. Co ciekawe nie zrobił tego nadawca australijski, dzięki czemu wiadomo, co wydarzyło się tuż po incydencie.

– Nie waż się, k***a, wypowiadać imienia mojej żony – dwukrotnie krzyknął w kierunku sceny Smith, gdy usiadł z powrotem na swoim miejscu.

Wciąż wyraźnie zdziwiony Rock zapowiedział, że więcej tego nie zrobi, po czym kontynuował prezentację nagrody. Pod koniec wystąpienia odniósł się jednak jeszcze raz do sytuacji:

– To był… cóż, najlepszy wieczór w historii telewizji? – powiedział Rock.

Chwilę po incydencie Denzel Washington oraz Tyler Perry odciągnęli na bok wyraźnie wzburzonego Willa Smitha, próbując go uspokoić i pocieszyć. Washington rozmawiał też z żoną aktora. Sam Smith, odbierając później statuetkę za najlepszą męską rolę pierwszoplanową w filmie „King Richard: zwycięska rodzina” przeprosił za swoje zachowanie wszystkich zgromadzonych – poza Chrisem Rockiem.

Policja Los Angeles wydała po uroczystości oświadczenie, w którym poinformowała, że nie wyciągnie żadnych konsekwencji względem Smitha, ponieważ skarga nie została wniesiona.  

Oscary 2022 – dlaczego Will Smith uderzył Chrisa Rocka

Przytyki i złośliwości, którymi gwiazdy gali przerzucają się każdego roku, są stałym elementem tego typu show i z reguły mało kto bierze je do siebie na poważnie. Tymczasem zważywszy na okoliczności reakcja Smitha była dość ekstremalna. Aktor stanął jednak w obronie swojej żony, która w grudniu ubiegłego roku otwarcie przyznała, że cierpi na łysienie plackowate. Z tego też względu podjęła decyzję o ogoleniu głowy na łyso.

Muszę ogolić się na łyso, żeby nikt nie pomyślał, że miała operację mózgu, czy coś w tym stylu. Ja i moje łysienie plackowate zostaniemy przyjaciółmi, kropka!napisała Jada Pinkett Smith na Instagramie.  

To nie był jednak pierwszy przytyk Rocka podczas oscarowej gali w kierunku Smitha i Pinkett Smith. W 2016 roku komik naśmiewał się z decyzji aktorki o bojkocie rozdania nagród ze względu na brak różnorodności.

Jada bojkotuje Oskary? Jada bojkotująca Oskary, to jakbym ja zbojkotował majtki Rihanny. Nie byłem zaproszony! – powiedział.