Oscary 2022: Gdzie można obejrzeć nominowane filmy?

Pandemiczne obostrzenia lub obawy związane z wizytami w zatłoczonych miejscach skutecznie zniechęcają ludzi do regularnego odwiedzania kin. Tymczasem z niektórymi filmami wręcz wypada się zapoznać, choćby tylko dlatego, by móc wyrobić sobie o nich opinię samodzielnie i brać udział w nieuchronnych dyskusjach na ich temat w gronie znajomych. A produkcje nominowane do Oscarów zdecydowanie należą do grona filmów, które należy zobaczyć. Oto te, które możecie obejrzeć bez wychodzenia z domu na wszystkich oficjalnie dostępnych w Polsce serwisach streamingowych.

Reklama

 

 

OSCARY 2022: „Nie patrz w górę”, Netflix

Satyra na współczesny świat, w której naukowcy próbują ocalić ludzkość przed nieuchronną katastrofą, z Leonardo DiCaprio w roli głównej. Film „Nie patrz w górę”, odczytywany jako alegoria kryzysu klimatycznego, nominowany jest w czterech kategoriach – najlepszy film, najlepszy scenariusz oryginalny, najlepszy montaż oraz najlepsza muzyka oryginalna.

OSCARY 2022: „Psie pazury”, Netflix

Film, który wzbudził największy zachwyt Amerykańskiej Akademii Filmowej, nominowany aż w dwunastu kategoriach, główny faworyt do statuetki za najlepszy film roku. „Psie pazury” to osadzony w latach 20. XX wieku western opowiadający o dojmującej samotności, odrzuceniu i toksycznej miłości. W rolach głównych występują Benedict Cumberbatch, Jesse Plemons, Kodi Smit-McPhee oraz Kirsten Dunst – wszyscy otrzymali nominację do Oscarów. Poza tym produkcja ma szanse na statuetki w kategoriach najlepsza reżyseria, scenariusz adaptowany, muzyka oryginalna, scenografia, zdjęcia, dźwięk oraz montaż.

OSCARY 2022: „The Hand of God”, Netflix

Autobiograficzna opowieść Paolo Sorrentino o jego młodości spędzonej w Neapolu lat 80. nominowana jest w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy. Film prawdopodobnie nie ma większych szans na oscarowy sukces, niemniej jest zdecydowanie wart polecenia.

OSCARY 2022: „King Richard: Zwycięska rodzina”, HBO GO

Historia sukcesu wybitnych tenisistek Venus i Sereny Williams opowiedziana z naciskiem na postać ich wymagającego i nieustępliwego ojca Richarda Williamsa. Wcielający się w główną rolę Will Smith ma dużą szansę na pierwszego w karierze Oscara. Łącznie film ma szanse na statuetki aż w sześciu kategoriach.

 

OSCARY 2022: „tick, tick… BOOM!”, Netflix

Oparty na życiu kompozytora Jonathana Larsona, „tick, tick… BOOM!” został zaadaptowany przez Lin-Manuela Mirandę na podstawie musicalu samego Larsona. W główną rolę w filmie wcielił się Andrew Garfield, który zaprezentował swój imponujący zakres – zarówno pod względem aktorskim, jak i wokalnym – za co otrzymał nominację do Oscara w kategorii najlepszy aktor. Produkcja ma też szansę na statuetkę za najlepszy montaż.

OSCARY 2022: „Being the Ricardos”, Amazon Prime

Główną siłą filmu „Being the Ricardos” jest fenomenalna obsada aktorska. Grający główną rolę Javier Bardem to obok Benedicta Cumberbatcha i Willa Smitha jeden z najmocniejszych kandydatów na statuetkę w kategorii aktor pierwszoplanowy. Poza nim uznanie Akademii zdobyli również Nicole Kidman oraz J.K. Simmons.

OSCARY 2022: „Mitchellowie kontra maszyny”, Netflix

Animowana komedia z gwiazdorską obsadą. Nowe dzieło twórców filmów „Spider-Man Uniwersum” oraz „LEGO PRZYGODA” ma duże szanse na statuetkę w kategorii najlepszy długometrażowy film animowany.

OSCARY 2022: „Książę w Nowym Jorku 2”, Amazon Prime

Kontynuacja kultowej komedii lat 80. z Eddiem Murphym w roli głównej. Choć oceny krytyków i publiczności są raczej jednoznacznie negatywne produkcja otrzymała nominację do Oscara w kategorii najlepsza charakteryzacja i fryzury.

OSCARY 2022: „Niech mnie usłyszą”, Netflix

Wciągający dokument o dojrzewaniu, który opowiada historię licealnego sportowca i jego przyjaciół ze szkoły dla głuchych w Maryland. Film otrzymał nominację w kategorii najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny.