Zeszłoroczna ceremonia rozdania Oscarów – pierwsza w erze pandemicznej – obfitowała w kilka ważnych i niekiedy przełomowych momentów. Można do nich z pewnością zaliczyć wyróżnienie dla Chloé Zhao, która za znakomity „Nomadland” otrzymała aż dwie statuetki – za reżyserię oraz najlepszy film. Zhao stała się tym samym dopiero drugą kobietą w historii z Oscarem za reżyserię (po Katheryn Bigelow za „The Hurt Locker” w 2010 r.) i pierwszą osobą azjatyckiego pochodzenia z taką statuetką. Czego więc możemy spodziewać się po tegorocznej gali?

Reklama

Oscary 2022 – kiedy odbędzie się gala

94. ceremonia rozdania nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej zaplanowana jest na 27 marca na godzinę 17 lokalnego czasu w Los Angeles. W Polsce będzie to noc z niedzieli na poniedziałek z 27 na 28 marca o godzinie 2:00.

Oscary 2022 – gdzie odbędzie się ceremonia

Po zeszłorocznej przerwie, kiedy to gala oscarowa odbyła się w Union Station, ceremonia wraca z powrotem do Dolby Theatre w Hollywood. Oscary przyznawane są tam od 2002 r.

 

Oscary 2022 – w jakim formacie zostanie przeprowadzona gala

Na ten moment nie wiadomo, jaki konkretnie będzie to format. Akademia ujawniła jednak, że reżyserką show po raz siódmy z rzędu będzie zwyciężczyni nagrody Emmy Glenn Weiss, a głównym producentem Will Packer znany z filmu „Girl’s Trip”.

Oscary 2022 – kto będzie gospodarzem ceremonii

W przeciwieństwie do trzech ostatnich gal tegoroczna z pewnością będzie miała gospodarza. Potwierdził to prezydent serwisu Hulu i ABC Entertainment, na razie nie zdradził jednak konkretnych nazwisk. Dotychczas zaszczyt poprowadzenia ceremonii oscarowej przypadł m.in. Neilowi Patrickowi Harrisowi, Jimmy’emu Kimmelowi czy Chrisowi Rockowi. Na giełdzie tegorocznych kandydatów wymienia się m.in. Selenę Gomez i Toma Hollanda.

Oscary 2022 – lista wykonawców

Na ten moment nie wiadomo, czy występy między kategoriami odbędą się na żywo, czy zostaną nagrane jak w zeszłym roku, ale Akademia podzieliła się wstępną listą nominacji, w tym do najlepszej piosenki oryginalnej. Wśród kandydatów do statuetki znaleźli się m.in. Billie Eilish, Ariana Grande i Kid Cudi, Kid Cudi i Jay-Z oraz Beyonce.

Oscary 2022 – lista nominacji

Pełna lista nominacji do Oscarów 2022 zostanie ogłoszona 8 lutego 2022 r., ale wśród najpoważniejszych filmowych kandydatów wymienia się „Psie pazury”, „Diunę”, „King Richard: Zwycięską rodzinę” oraz „West Side Story”. Wśród zagranicznych filmów największe szanse na Oscara mają z kolei „Drive my car” Ryûsuke Hamaguchiego, „Najgorszy człowiek na świecie” Joachima Triera czy „The Hand of God” Paolo Sorrentino.

W kategorii najlepsza reżyseria głównie padają nazwiska Jane Campion („Psie pazury”), Kennetha Branagh („Belfast”), Denisa Villeneuve („Diuna”), Stevena Spielberga („West Side Story”) i Paula Thomasa Andersona („Licorice Pizza”). Wśród aktorów i aktorek do wyścigu o uznanie krytyków staną najpewniej Will Smith, Benedict Cumberbatch, Andrew Garfield i Denzel Washington oraz Olivia Colman, Kristen Stewart, Lady Gaga i Nicole Kidman.