Oscary 2022 a wojna w Ukrainie

Tegoroczna ceremonia rozdania Oscarów odbędzie się w cieniu tragedii rozgrywającej się w Ukrainie i wiele wskazuje na to, że temat nie zostanie przemilczany. Organizatorzy jak dotąd zdradzili niewiele szczegółów dotyczących samej uroczystości, ale podczas czwartkowej wirtualnej konferencji prasowej główny producent gali Will Packer zapowiedział ostrożnie, że show „odniesie się z szacunkiem do wydarzeń w Ukrainie”.

Reklama

– To burzliwy czas w historii ludzkości i jesteśmy tego w pełni świadomi. Nie sądzę więc, że ktoś mógłby pójść na takie show i nie znaleźć sposobu, by z szacunkiem odnieść się do tego, gdzie jesteśmy teraz, i jak wdzięczni jesteśmy, że możemy w ogóle brać udział w takiej ceremonii – stwierdził Packer.

Oscary 2022 – prowadzące galę solidarne z Ukrainą

O ile jednak wypowiedzi producentów utrzymane są w mętnym, poprawnościowym politycznie tonie, o tyle współprowadząca galę Amy Schumer nie zamierza się do niego dostosowywać. Na początku tygodnia aktorka powiedziała w „The Drew Barrymore Show”, że przedstawiła organizatorom pomysł, by połączyć się podczas ceremonii z Wołodymyrem Zełenskim lub wyemitować nagrane wcześniej przemówienie prezydenta Ukrainy.

– Myślę, że to świetna okazja, żeby chociaż skomentować kilka rzeczy. Mam też kilka żartów, które podkreślają obecny stan. Chodzi mi o to, że na świecie dzieje się tak wiele okropnych rzeczy, że trudno się do nich nie odnieść – stwierdziła.

Aktorka przyznała też, że choć producenci chcą pozostać apolityczni i pozwolić widzom odetchnąć na jedną noc, to ona nie zamierza milczeć w sprawie Ukrainy. Druga prowadząca Wanda Sykes zapowiedziała z kolei, że organizatorzy „zaplanowali coś, co pokochamy” w związku z sytuacją w Ukrainie.

– Pomysł jest naturalny i przemyślany – powiedziała.

Will Packer odniósł się jednak do wypowiedzi Schumer i Skyes wymijająco.

– Program jest wciąż w fazie przygotowań, więc trudno w tej chwili określić, w którym kierunku ostatecznie się udamy - powiedział.

94. ceremonia rozdania Oscarów odbędzie się w nocy z 27 na 28 marca w Dolby Theatre w Hollywood. Show poprowadzą trzy aktorki: Amy Schumer, Wanda Skyes oraz Regina Hall.