Orły 2023 – Polskie Nagrody Filmowe rozdane! 

Polskie Nagrody Filmowe zostały rozdane już po raz 25. jubileuszową ceremonię, która odbyła się w Teatrze Wielkim w Warszawie, poprowadził Maciej Stuhr. Zebranych na widowni gości powitał też Dariusz Jabłoński. Prezydent Polskich Nagród Filmowych zaczął żartobliwie mówiąc: "Drodzy Państwo, jubileuszowo zrobię dla was orła”, po czym rozpostarł ręce niczym skrzydła. Później z większą już powagą przyznał, że wierzy, że te nagrody zmieniły polską kinematografię na lepsze.

Reklama

- 25 lat Orłów zmieniło polskie kino. Sprawiedliwie nagradzamy autorów za ich prawdziwe dokonania i tutaj nikt na to nie ma wpływu (…). Jestem przekonany, że robimy dzięki temu lepsze filmy. Dlatego wszystkim, którzy głosują, uczestniczą, należą się ogromne podziękowania. Taki był cel Orłów, jaki miałem na myśli w 1999 roku, kiedy zaproponowałem środowisku ten rodzaj obiektywnych, tajnych i bezpośrednich wyborów artystycznych. Bardzo wszystkim za to dziękuję. To nasze wspólne święto.

Maciej Stuhr natomiast ponownie doskonale sprawdził się w roli konferansjera. Wykorzystał także tę okazję, aby odnieść się do obecnej sytuacji politycznej w kraju. Zrobił to oczywiście w swoim stylu.

- Z niczego nie można obecnie żartować. Wszystko zabronione. Zostaje nic. Z prezydenta też nie można. Bareizm – mówił na scenie.

Jan A.P. Kaczmarek z Orłem za Osiągnięcia Życia

Zdobywcę statuetki w kategorii Osiągnięcia Życia poznaliśmy tradycyjnie kilka dni przed rozdaniem nagród. W tym roku doceniona została praca Jana A.P. Kaczmarka. W Teatrze Wielkim pojawiła się żona kompozytora, Aleksandra Twardowska-Kaczmarek, która odebrała Orła w jego imieniu.

 

Orły 2023: Maria Pakulnis wspomina Piotra Machalicę

Na tej wyjątkowej gali nie zabrakło wzruszeń i wspomnień. Maria Pakulnis podczas odbierania nagrody za Najlepszą drugoplanową rolę kobiecą przyznała, że dedykuje ją zmarłemu Piotrowi Machalicy, z którym miała przyjemność prowadzić pierwszą edycję wręczenia Polskich Nagród Filmowych.

- To dla mnie wyjątkowy moment, wróciły wspomnienia. 25 lat temu z Piotrusiem Machalicą prowadziliśmy Orły. A dzisiaj po raz pierwszy w życiu otrzymuję Orła (...) Dziękuję za te chwile szczęścia – mówiła poruszona aktorka.

Orły 2023 – pełna lista zwycięzców

Najlepszy film: „Io”, reż. Jerzy Skolimowski

Nagroda publiczności: „Johnny”, reż. Daniel Jaroszek

Najlepsza drugoplanowa rola kobieca: Maria Pakulnis „Johnny”

Najlepsza drugoplanowa rola męska: Andrzej Seweryn „Śubuk”

Najlepszy scenariusz: Jerzy Skolimowski, Ewa Piaskowska „Io”

Najlepsza główna rola kobieca: Dorota Pomykała „Kobieta na dachu”

 Najlepsza główna rola męska: Dawid Ogrodnik „Johnny”

 Najlepsza reżyseria:  Jerzy Skolimowski „Io”

Najlepszy film europejski: „Ennio” reż. Giuseppe Tornatore

Najlepszy film dokumentalny: „Lombard” reż. Łukasz Kowalski

Odkrycie roku: Damian Kocur „Chleb i sól” (reżyseria)

Najlepszy filmowy serial fabularny: „Wielka woda” reż. Jan Holoubek, Bartłomiej Ignaciuk, scen. Kasper Bajon, Kinga Krzemińska, prod. Telemark dla Netflix

Najlepsze kostiumy: Dorota Roqueplo „Brigitte Bardot cudowna”

Najlepsza muzyka: Paweł Mykietyn „Io”

Najlepsza charakteryzacja: Lilianna Gałązka „Johnny”

Najlepsze scenografia: Marcelina Początek-Kunikowska „Orzeł. Ostatni patrol”

Najlepszy dźwięk: Radosław Ochnio, Michał Fojcik „Orzeł. Ostatni patrol”

Najlepszy montaż: Agnieszka Glińska „Io”

Najlepsze zdjęcia: Michał Dymek „Io”