Jan A.P. Kaczmarek otrzyma Orła za osiągnięcia życia 

Polska Akademia Filmowa, która przyznaje Orły od 1999 roku, od samego początku wyróżniała znakomitych twórców w kategorii Osiągnięcia Życia. W tym roku statuetka trafi do Jana A.P. Kaczmarka – wybitnego kompozytora, zdobywcy Oscara (za film „Marzyciel z 2004 roku) i jednego z najbardziej cenionych twórców muzyki filmowej na świecie. 

Reklama

- Wspaniały kompozytor światowego formatu, który zaczynał od muzyki do polskich filmów i po osiągnięciu światowego sukcesu, między innymi w postaci Oscara za muzykę do filmu Marzyciel, wrócił do Polski i filmu polskiego komponując wiele wybitnych kompozycji, jak choćby ostatnio do filmu "Śmierć Zygielbojma". To dowód nie tylko mądrości, ale i serca Polskiej Akademii Filmowej, która wyraża uznanie dla wielkiego twórcy i przesyła gorące życzenia mnóstwa zdrowia i powrotu do pulpitu dyrygenckiego wspaniałego człowieka. Niech nasz Marzyciel, Jan A.P. Kaczmarek wraca do nas jak najszybciej, nowe filmy czekają na Niego! – mówił podczas odczytania nazwiska laureata Dariusz Jabłoński, Prezydent Polskiej Akademii Filmowej.

Jan A.P. Kaczmarek - kim jest polski kompozytor? 

Jan A.P. Kaczmarek był trzykrotnie nominowany do Orłów za Najlepszą Muzykę – za filmy: „Quo Vadis” Jerzego Kawalerowicza (2002) , „Magnezja” Macieja Bochniaka (2022) oraz „Śmierć Zygielbojma” Ryszarda Brylskiego (2022). Skomponował muzykę do niemal 70 filmów fabularnych i dokumentalnych.

Jego dzieła można usłyszeć w produkcjach Agnieszki Holland („Całkowite zaćmienie”, „Plac Waszyngtona”, „Trzeci cud”), a światową sławę przyniosły mu kompozycje do „Aimee i Jaguar” Maxa Farberbocka, „Stracone dusze” Janusza Kamińskiego czy „Niewierna” Adriana Lyne’a. Jest też twórcą muzyki do filmu "Marzyciel", za którą - jak już wspominaliśmy - otrzymał Oscara. 

Polski kompozytor jest członkiem Amerykańskiej Akademii Filmowej, Europejskiej Akademii Filmowej i Polskiej Akademii Filmowej.

Przypomnijmy, że ceremonia wręczenia Orłów 2023 odbędzie się już 6 marca.