Orhan Pamuk - mistrz melancholii 

Orhan Pamuk urodził się w 1952 roku. Jest jednym z najwybitniejszych pisarzy europejskich. W 2006 roku został laureatem literackiej Nagrody Nobla, a jego książki zostały przetłumaczone na ponad pięćdziesiąt języków. Jury doceniło wówczas autora, który „w poszukiwaniu melancholijnej duszy swojego rodzinnego miasta odkrył nowe symbole zderzenia i przenikania się kultur”. Powieści Pamuka cieszą się ogromną popularnością wśród milionów czytelników na całym świecie, również w Polsce, gdzie każda kolejna powieść noblisty okazuje się bestsellerem.

Reklama

 - W prozie Pamuka często pojawia się wątek poczucia rozbicia lub utraty tożsamości, wywołanej przez konflikt między europejskimi a turecko-muzułmańskimi wartościami. Na podstawie jego powieści Nazywam się Czerwień powstało libretto opery Ja, Şeküre, której fragmenty prezentujemy na Malta Festival Poznań 2023" – informują organizatorzy poznańskiego festiwalu.

Poznań przyznał Orhanowi Pamukowi tytuł doktora honoris causa

29 czerwca 2023 roku Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przyznał pisarzowi natomiast tytuł doktora honoris causa. Prof. dr hab. Przemysław Czapliński z Zakładu Antropologii Literatury UAM w swojej laudacji popierającej wniosek o nadanie pisarzowi tego tytułu, określił Orhana Pamuka „jako twórcę indywidualnej formy powieściowej, obserwatora wpływu zbiorowych emocji na historię, pisarza powierzającego literaturze doniosłą rolę społeczną, zbieracza rzeczy pomniejszych i poszukiwacza wyjścia z historii nowoczesnej”.

Prof. Tomasz Mizerkiewicz, dziekan Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM tak natomiast skomentował decyzję uniwersyteckiego Senatu:

- Wyróżniamy jednego z największych żyjących pisarzy naszych czasów, człowieka, który jest autorem nie tylko znakomitych i poruszających wszystkich nas powieści, lecz także kogoś o nieposzlakowanej postawie moralnej. Kogoś przypominającego najbardziej szlachetne postawy pisarzy, którzy walczyli z totalitaryzmami i różnymi reżimami. 

Podczas wizyty w Poznaniu noblista opowiadał nie tylko o swojej książce, ale również o tym, co dzieje się aktualnie w tureckiej polityce. Wyraził również wielką obawę o wolność słowa - zarówno w jego kraju, jak i na całym świecie. 

Wolność słowa niestety jest w zaniku na całym świecie i myślę, że powinniśmy o nią walczyć. Zwłaszcza przeciwstawiać się populistycznym stronom prawicowym. Ja jako pisarz będę to robił i jest to obowiązek nas wszystkich - mówił Orhan Pamuk cytowany przez portal wpoznaniu.pl. 

Kraków wita Orhana Pamuka

Orhan Pamuk pojawi się również w piątek, 30 czerwca 2023 roku, w Krakowie. Noblista spotka się z czytelnikami w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Wejściówki na spotkanie rozeszły się jednak jak świeże bułeczki.