Omenaa Mensah o Wielkiej Aukcji Charytatywnej 2023: "Jestem dumna, bo wiem, że to jest dobre" 

Aleksandra Nagel – Well.pl: Po co Tobie potrzebna jest sztuka?

Reklama

Omenaa Mensah: Ja w takich przestrzeniach, jak nasza wystawa w Oranżerii, po prostu odpoczywam. Sztuka wywołuje dobre emocje, bo albo nas wzrusza, albo sprawia, że zaczynamy zastanawiać się, co autor miał na myśli. Sztuka jest indywidualną odpowiedzią artysty na czasami zło tego świata, czasami jego piękno. To właśnie ta odpowiedź działa na nasze emocje, sprawia, że zaczynamy myśleć, a czasami działać jak w moim przypadku.

Wielka Aukcja Charytatywna jednoczy ludzi biznesu, kultury, filantropów i kolekcjonerów. Jaki powinien być Twoim zdaniem dobry kolekcjoner sztuki?

Nie ukrywam, że znam kilka osób, które kolekcjonują sztukę i której nikt, poza osobami z ich najbliższego otoczenia, nie ogląda. Natomiast wychodzę z założenia, że dzieła sztuki – jeśli tylko jest to możliwe – należy pokazywać światu, również po to, by promować danego artystę, wspierać jego rozwój i karierę, pokazywać go w doborowym towarzystwie utytułowanych już twórców.

Żaden artysta nie będzie czuł się dobrze w tym wirującym świecie bez kogoś, kto wierzy w jego prace, chce posiadać jego dzieła, ale też chce promować i pokazywać je światu. Stąd pomysł na tę wystawę, żeby w przepięknym miejscu – budynku Oranżerii Pałacu w Wilanowie - zaprezentować różnorodność polskiej sztuki i połączyć ją z dziełami wybitnych twórców, jak Manolo Valdes czy Chun Kwang Young. Nadać temu wydarzeniu rangę, a także pokazać proces powstawania rzeźby w formie pokazu Tomasza Górnickiego w trakcie otwarcia wystawy oraz codziennych prezentacji multimedialnych, czy na żywo zaprezentować żmudny i niezwykle trudny proces rewitalizacji obrazu sztuki dawnej.

Za chwilę Wielka Aukcja Charytatywna, wystawa cieszy się sporym zainteresowaniem, masz poczucie, że zrobiłaś kawał dobrej roboty?

Pracowaliśmy na ten moment całe 10 miesięcy. Zawsze jest taka doza niepewności i sporo stresu tuż przed startem. Jednak, gdy słyszysz od Grażyny Kulczyk i Anny Starak, znanych polskich kolekcjonerek, czy Bogusława Deptuły krytyka sztuki – którzy odwiedzili naszą przedaukcyjną wystawę, że to jest dobre, to jestem z siebie i mojego zespołu naprawdę dumna. Pracujemy na jakość tej wystawy i aukcji cały rok, bo to, co dobre zawsze się obroni. Zwłaszcza, że naszym nadrzędnym celem jest rozwój edukacji tych, którzy mają do niej ograniczony dostęp.

Wernisaż wystawy Wielkiej Aukcji Charytatywnej 2023 / materiały prasowe Wernisaż wystawy Wielkiej Aukcji Charytatywnej 2023 / materiały prasowe

Wspominasz o Manolo Valdésie i Chun Kwang Youngu. Czy z obecności ich prac jesteś wyjątkowo dumna?

Gdy po raz pierwszy zobaczyłam rzeźby Manolo Valdesa na Biennale Sztuki w Wenecji, zrobił na mnie ogromne wrażenie! Tym bardziej cieszę się, że możemy zaprezentować go na naszej wystawie, po raz pierwszy w Polsce. Rzeźba inspirowana obrazem „Królowa Maria Anna z Austrii” Diego Velázqueza nadwornego malarza i kronikarza hiszpańskiego króla Filipa IV to nasza największa duma.

Natomiast Chun Kwang Younga to wybór mojego męża, który zachwycił się jego twórczością. Kiedy w Wenecji natrafiliśmy na jego prace, trudno nam było oderwać się od nich – genialny pomysł, nietypowy materiał, z którego powstają te płaskorzeźby, precyzja i pracochłonny proces – to majstersztyk.

Zamożni Polacy rozwijają polski rynek sztuki 

Polski rynek sztuki w ostatnich latach mocno się rozwinął. To już poważny biznes. Jak Ty na to patrzysz nie z perspektywy emocji, ale inwestycji w sztukę? Czy widzisz rosnące zainteresowanie tym tematem w świecie biznesu?

Myślę, że mamy w Polsce taki moment, gdy najzamożniejsi Polacy już kupili dom, samochód, a czasem nawet jacht czy samolot, zrealizowali swoje materialne pragnienia. Teraz przyszedł czas na potrzeby wyższego szczebla. Ja realizuję je poprzez właśnie filantropię i sztukę, i wiem, że wielu przedstawicieli polskiego biznesu myśli podobnie. Dlatego nasza inicjatywa Wielkiej Aukcji Charytatywnej TOP CHARITY jest tak interesująca, bo łączy te dwa aspekty.

To co jest ważne, to fakt, że dzieła artystów do naszej aukcji wybiera rada programowa złożona z wybitnych ekspertów sztuki tj. Hanna Wróblewska wieloletnia dyrektorka Narodowej Galerii Zachęta, a obecnie prezeska Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, czy Iwona Büchner-Grzesiak, Prezeska Domu Aukcyjnego Polswiss Art. To zacne grono jest gwarancją tego, że dzieła w naszej aukcji są cenne pod względem zarówno artystycznym, jak i inwestycyjnym. Wszystkie prace, które mamy w kolekcji będą w kolejnych latach nabierały wartości. Potwierdzeniem tego są chociażby dzieła z ubiegłorocznej aukcji Agaty Kus, czy Karola Palczaka - Laureatów Kompasu Młodej Sztuki, których wartość w ciągu roku wzrosła szacunkowo o 300-400 proc.
Zatem jeśli wylicytujesz na naszej aukcji dzieło sztuki, to nie tylko masz pewność, że poszerzyłeś swoją kolekcję o dobrą pracę i tym samym wsparłeś jakiegoś artystę, ale też wspierasz potrzebujących. W tym układzie nie ma złych sytuacji, to jest wygrana dla każdego.

A co do polskiego rynku sztuki, to on naprawdę bardzo mocno się rozwinął. 68 mld dolarów – mniej więcej tak wyglądają obroty sztuką na rynku światowym. W Polsce w czasie pandemii obroty na rynku dzieł sztuki wzrosły z 380 do 630 mln dolarów. To pokazuje, jak wielką część rynku biznesowego zaczyna stanowić sztuka. Inwestycja w sztukę jest zatem wskazana, jeśli dywersyfikujemy swój portfel przedsiębiorcy i każdy wyborny biznesmen to doskonale rozumie.

Wystawa Wielkiej Aukcji Charytatywnej 2023 / materiały prasowe Wystawa Wielkiej Aukcji Charytatywnej 2023 / materiały prasowe


Omenaa Mensah i Rafał Brzoska chcą dzielić się zyskami z aukcji

W tym roku w ramach Wielkiej Aukcji Charytatywnej stworzyliście tzw. Konsorcjum Filantropijne. Skąd pomysł i co tak dokładnie ten termin oznacza?

Postaram się opowiedzieć o tym w wielkim skrócie. Podczas Wielkiej Aukcji Charytatywnej zbieramy środki na projekty związane z edukacją dzieci z polskich domów dziecka, na projekty związane z dziećmi w Afryce, a także na pomoc Ukrainie. Wspieramy również fundację mojego męża Rafał Brzoska Foundation, która pomaga dzieciakom z biednych terenów wiejskich w edukacji i spełnianiu marzeń.

Jednocześnie od czasu do czasu docierały do nas głosy, że nasza aukcja jest konkurencją dla innych fundacji. To absurdalne, ale postanowiłam wykonać pierwszy ruch i zdecydowałam, że podzielimy się zebraną kwotą z innymi organizacjami aktywnych uczestników naszej inicjatywy. Dlatego w tym roku 30 proc. z kwoty zebranej podczas Wielkiej Aukcji Charytatywnej rozdzielimy po różnych fundacjach, które wspierane są przez gości naszego wydarzenia. Dzięki czemu te mniejsze fundacje, często również lokalne, będą mogły skorzystać ze środków zebranych podczas aukcji.

Rozumiem, że Konsorcjum Filantropijne to coś w rodzaju testu i zobaczycie, czy to się sprawdza?

Tak, to jest taka próba, zobaczymy, co dalej. Jednocześnie, żeby zwiększyć skalę pomocy postanowiliśmy połączyć siły z serwisem siepomaga.pl i wspólnie zorganizować pierwszą w Polsce loterię charytatywną TOP CHARITY, którą uruchamiamy już 3 czerwca 2023.

By wziąć udział w loterii, wystarczy kupić cegiełkę o wartości 100 zł. Wpłaty będą brały udział w losowaniu cennych nagród, spotkań, emocji, które będą wartością dodaną. W ten sposób chcemy zachęcić część społeczeństwa do wspierania naszej inicjatywy, a tym samym do wspierania osób potrzebujących.

Wystawa Wielkiej Aukcji Charytatywnej 2023 / materiały prasowe Wystawa Wielkiej Aukcji Charytatywnej 2023 / materiały prasowe

Dzień w fotelu prezesa Dariusza Miłka i porada biznesowa Rafała Brzoski - loteria TOP CHARITY 2023

Wspominasz o nagrodzie w formie emocji, a zatem co można wygrać w tej loterii?

Rafał Brzoska daje na przykład biznesowy lunch z poradą biznesową w pakiecie.

Muszę przyznać, że kusząca propozycja. (śmiech)

Darek Miłek – właściciel Grupy CCC - daje dzień w fotelu prezesa. Jest też spacer z Gosią Rozenek po zakątkach Warszawy i wiele innych atrakcji, które oficjalnie ogłosimy w trakcie poniedziałkowej konferencji.

Każdy ma po jednym losie?

Właśnie, trik jest taki, że jeśli ktoś kupi więcej cegiełek, to ma większą szansę na wygraną. (śmiech)

Dlaczego tak mocno angażujecie się z Rafałem w filantropię? Moglibyście przecież powiedzieć: „robię biznes, daję ludziom pracę, płacę najwyższe podatki i nakręcam gospodarkę, to wystarczy”.

To prawda, że dajemy bardzo dużo, ale to jest właśnie biznesowa odpowiedzialność. Poza tym, to niesamowita radość, gdy widzisz kogoś, komu pomogłaś spełnić jego najskrytsze marzenie. Ten uśmiech jest najcenniejszy. Masz poczucie realnego wpływu na zmianę czyjegoś życia na lepsze. Po to pomagamy i po to organizujemy Wielką Aukcję Charytatywną.

Dlaczego jest to jednak wydarzenie zamknięte?

Chcemy, by było to wydarzenie skierowane głównie do bardzo dużego biznesu. Zależy nam na tym by nasi goście czuli się komfortowo i swobodnie. Na ten moment aukcja jest wydarzeniem zamkniętym, ale wystawa przedaukcyjna oczywiście dostępna jest dla każdego. Dodatkowo Loteria TOP CHARITY kierowana jest do wszystkich.

W jednym z wywiadów wspominałaś, że Twoim wzorem do naśladowania jest Melinda Gates. W czym chcesz być do niej najbardziej podobna?

Lubię burzyć mury, przecierać szlaki, robić rzeczy, których nigdy nikt wcześniej nie robił. Tak jest m.in. z Wielką Aukcją Charytatywną. Pokaż mi inną inicjatywę, gdzie jest wielki bal charytatywny, a wcześniej jednocześnie jest wystawa sztuki, żeby ludzie mieli szansę zobaczyć, to co będzie licytowane, a później loteria charytatywna łącząca cały kraj. Nawet w Paryżu takich rzeczy się nie robi, a w Polsce tak.

Jestem przekonana, że my jako społeczeństwo jesteśmy gotowi na taką jakość – wydarzeń, inicjatyw, innowacji. Na początku wojny w Ukrainie pokazaliśmy, jak pięknie potrafimy się jednoczyć. Byliśmy w tym wyjątkowo odważni, co zadziwiło cały świat. Polska sztuka niczym nie odbiega od światowej i bardzo zależy mi na tym, żeby było to dostrzeżone.

Mam wielki apetyt na to, by Polska prezentowała się na arenie międzynarodowej w sposób godny, piękny i dobry. Byśmy byli dumni z tego, że jesteśmy Polakami, że potrafimy się jednoczyć w imię dobra – mimo podziałów politycznych czy biznesowych interesów. To jest moja misja.

Polska zmienia swój wizerunek na arenie międzynarodowej poprzez sztukę i biznes

Czy coś zmieniło się w wizerunku Polski po wybuchu wojny w Ukrainie? Czy Ty i Twój mąż czujecie tę pozytywną energię, również w świecie biznesu?

Bardzo się zmieniło! Postawa Polaków po wybuchu konfliktu w Ukrainie zaskoczyła pozytywnie. Otrzymujemy wiele miłych słów od różnych osób z różnych środowisk. Mamy czym promować nasz kraj za granicą. Mamy też Roberta Lewandowskiego, Igę Świątek…

Mamy Rafała Brzoskę i Omenę Mensah…

Mamy, ale nie tylko ich. (śmiech) Jest wielu polskich biznesmenów, którzy odnoszą sukcesy na arenie międzynarodowej. Warto im kibicować, bo oni nie tylko promują Polskę, ale też angażują się w wiele inicjatyw charytatywnych, chcą pomagać. I właśnie dlatego już po raz drugi w trakcie WIELKIEJ AUKCJI CHARYTATYWNEJ przedsiębiorców, którzy poza prowadzeniem biznesu znajdują także czas na pomaganie innym, uhonorujemy rzeźbami TOP CHARITY. Już po weekendzie zobaczycie kto w tym roku według kapituły oraz internautów najbardziej zasłużył na ten wyjątkowy tytuł.

 

Wystawa Wielkiej Aukcji Charytatywnej 2023 / materiały prasowe Wystawa Wielkiej Aukcji Charytatywnej 2023 / materiały prasowe

Wielka Aukcja Charytatywna 2023

Podczas Wielkiej Aukcji Charytatywnej w 2022 roku Omenaa Art Foundation udało się zebrać 4.290.000 zł. Pieniądze z tegorocznej licytacji przeznaczone zostaną na edukację i wsparcie dla dzieci z Ukrainy oraz aktywizację zawodową ich matek, a także na działania wspierające edukację dzieci ulicy z Ghany oraz dzieci i młodzieży z polskich domów dziecka. Część zysków - jak wspomniała Omenaa Mensah - rozdysponowane zostanie wśród mniejszych fundacji zgromadzonych w tzw. Konsorcjum Filantropijnym. Organizatorzy liczą, że w tym roku ogólna suma licytacji przebije ubiegłoroczny rekord. 

Redakcja Well.pl była obecna na wernisażu wystawy Wielkiej Aukcji Charytatywnej 2023. Zobaczcie naszą mini relację wideo z tego wydarzenia na naszym koncie na Instagramie: